Celem kształcenia jest poszerzenie i pogłębienie wiedzy doktorantów w zakresie wybranej dyscypliny naukowej w środowisku interdyscyplinarnym umożliwiającym umiejscowienie kompetencji związanych z daną dyscypliną naukową w szerszym kontekście. Wiedza i umiejętności nabywane podczas kształcenia przygotują Cię jako doktoranta do samodzielnego planowania, projektowania i prowadzenia badań naukowych w ramach indywidulanego planu badawczego - IPB.  

Po ukończeniu Szkoły Doktorskiej będziesz przygotowany do krytycznej oceny wyników badań naukowych, stanowiących podstawę publikacji naukowych, a także prezentowania uzyskanych wyników na forum międzynarodowego środowiska naukowego. Zdobyta wiedza i umiejętność jej przekazywania umożliwi Ci również realizowanie pracy dydaktycznej na poziomie szkoły wyższej. 

Dzięki procesowi kształcenia uzyskasz kompetencje umożliwiające angażowanie się w indywidualne i zespołowe badania naukowe, zwłaszcza interdyscyplinarne, prowadzone w krajowych i międzynarodowych zespołach badawczych. Zdobyta wiedza i wyniki badań będą stanowić Twój wkład w rozwój innowacyjnej gospodarki i pracy na rzecz społeczeństwa.  

Studia w Szkole Doktorskiej trwają osiem semestrów, są prowadzone są w formie stacjonarnej (zajęcia odbywają się w dni robocze) i są nieodpłatne. 

PROGRAMY NAUKOWE / PROJEKTY / PRAKTYKI

Trwa rekrutacja na Erasmus+ praktyki 2023/2024!

Studiującym w UŁ (również w Szkołach Doktorskich), chcącym rozwinąć swoje profesjonalne umiejętności za granicą, przypominamy o aktywnej rekrutacji na praktyki w ramach programu Erasmus+. Rekrutacja obejmuje m.in. osoby na dowolnym roku studiów doktoranckich (o ile trwa nabór – istnieje możliwość nawet w ostatnim roku kształcenia). Jest to tzw. mobilność długoterminowa, czyli obejmująca co najmniej 60 dni spędzonych w instytucji przyjmującej poza Polską. Osoba zainteresowana udziałem w programie samodzielnie znajduje instytucję (może być to również uczelnia wyższa) i uzgadnia program praktyk/stażu w Porozumieniu o programie praktyk (LAT) z promotorem oraz instytucją przyjmującą.

Więcej informacji można znaleźć pod poniższym linkiem (w tym pobrać plik Zasady rekrutacji): ERASMUS+ PRAKTYKI 2023/2024 (lodz.pl)

Rekrutacja rozpoczęła się 5 lipca i trwa do wyczerpania środków. Można zorientować się w dostępności stypendiów, kontaktując się z Biurem Współpracy z Zagranicą UŁ (tel. 42 635 40 36).

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłasza nabór wniosków do Programu Bekker NAWA. Nabór wniosków będzie prowadzony w terminie do 31 maja 2023 roku godz. 15:00 zgodnie z czasem urzędowym obowiązującym na terytorium Polski.

Celem Programu jest wsparcie doktorantów, naukowców i nauczycieli akademickich z polskich instytucji nauki i szkolnictwa wyższego w dążeniu do doskonałości naukowej poprzez finansowanie wyjazdów do uznanych ośrodków badawczych oraz akademickich na całym świecie. Program oferuje Stypendystom możliwość odbycia stażu podoktorskiego lub realizacji części kształcenia doktorskiego, realizacji prac badawczych wspólnie z wybitnymi naukowcami z zagranicy, pozyskania materiałów do pracy naukowej oraz nawiązania długofalowych relacji z zagranicznymi zespołami naukowymi.

Szczegółowe informacje: PROGRAM Bekker NAWA

 

Nowości w edycji 2023

 

W tym roku, zostały wprowadzone zmiany związane z dodatkiem mobilnościowym na rodzinę. Będzie on przysługiwał na cały okres realizacji stypendium i bez względu na to, czy rodzina wyjedzie ze stypendystą czy zostanie w Polsce.

Ponadto zostały wprowadzone zmiany w zakresie grupy uprawnionych wnioskodawców. Dotyczą one grupy wnioskodawców nieposiadających stopnia doktora.

W ramach prowadzonego naboru planowane jest webinarium dla zainteresowanych złożeniem wniosku. O jego terminie będziemy informować na stronie NAWA i w mediach społecznościowych – zachęcamy do ich śledzenia!

https://pp.uni.lodz.pl/index.php/intranet/news/articles/article?id=1919


Kontakt w sprawie Programu w Centrum Nauki
Joanna Pyziak,
e-mail: joanna.pyziak@adm.uni.lodz.pl
tel. 42/635 41 68

Materiał: Centrum Nauki UŁ

Stypendium Fulbrighta jest uznawane za jedno z najbardziej prestiżowych w dziedzinie edukacji międzynarodowej. Program ten został założony w 1946 roku i jest finansowany przez rząd Stanów Zjednoczonych. Ma na celu promowanie wzajemnego zrozumienia i wymiany kulturalnej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a innymi krajami. Tegorocznym laureatem stypendium Fulbrighta z Uniwersytetu Łódzkiego został prof. Marcin Górski z Wydziału Prawa i Administracji

Trwa nabór do kolejnych edycji programów stypendialnych Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta:

  • Fulbright Research Award at Stanford University School of Medicine 2024-25 to program dla osób przygotowujących rozprawę doktorską w polskich instytucjach naukowych z następujących dziedzin: biologia komórkowa, molekularna lub strukturalna, biochemia, biofizyka albo obszary pokrewne, z wyłączeniem projektów wymagających bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Celem 10-miesięcznego stypendium jest realizacja własnego projektu badawczego w Stanford University School of Medicine powiązanego z tematyką przygotowywanej rozprawy doktorskiej. Stypendium jest częścią programu Junior Research Award i oferowane jest we współpracy z Rogala Lab. Nabór wniosków trwa do 26 maja.Więcej informacji
     
  • Fulbright Junior Research Award 2024-25 to program dla osób przygotowujących rozprawę doktorską w polskich instytucjach naukowych. Celem stypendium, trwającego od 4 do 10 miesięcy, jest realizacja własnego projektu badawczego w amerykańskiej uczelni, instytucie badawczym non-profit lub organizacji pozarządowej w USA, powiązanego z tematyką przygotowywanej rozprawy doktorskiej. Przyjmowane są zgłoszenia ze wszystkich dziedzin z wyłączeniem projektów wymagających bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Nowość! W ramach konkursu Junior Research Award 2024-25 można też składać wnioski o nowe, 10-miesięczne stypendium Fulbright Research Award at Stanford University School of Medicine 2024-25. Nabór wniosków trwa do 26 maja. Więcej informacji
     
  • Fulbright STEM Impact Award 2023-24 to program dla osób, które kierują projektami badawczymi z obszarów STEM i są zatrudnione w polskich instytucjach akademickich i naukowych. Stypendium pozwala na realizację krótkoterminowego (2-6 tygodni) projektu badawczego, dydaktycznego lub badawczo-dydaktycznego oraz na poszerzenie wiedzy z zakresu komercjalizacji nauki lub skutecznego pisania wniosków grantowych w instytucjach w USA. Stypendium przeznaczone jest do pracowników / pracowniczek badawczych i dydaktycznych z doświadczeniem w zarządzaniu projektami badawczymi i nadzorowaniu pracy innych naukowców. Nabór wniosków trwa do 26 maja. Więcej informacji
     
  • Fulbright Senior Award 2024-25 to program umożliwiający osobom zatrudnionym w polskich instytucjach akademickich i naukowych realizację samodzielnych projektów badawczych lub badawczo-dydaktycznych w instytucji goszczącej w USA (tj. amerykańskiej uczelni, instytucie badawczym non-profit lub instytucji rządowe). Stypendium, trwające od 3 do 10 miesięcy, skierowane jest do pracowników / pracowniczek badawczych i dydaktycznych na każdym etapie kariery po uzyskaniu stopnia doktora. Przyjmujemy zgłoszenia ze wszystkich dziedzin z wyłączeniem projektów wymagających bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Nabór wniosków trwado 16 czerwca. Więcej informacji
     
  • Fulbright Graduate Student Award 2024-25 to program dla osób zainteresowanych rozpoczęciem studiów drugiego lub trzeciego stopnia w USA, zapewniający finansowanie pierwszego roku nauki w kwocie do 47 000 USD, z możliwością przedłużenia na kolejny rok. Przyjmowane są wnioski na wszystkie kierunki studiów z wyłączeniem studiów medycznych wymagających bezpośredniego kontaktu z pacjentem, programów LLM (Master of Laws) oraz MBA (Master of Business Administration). Wyjazd jest możliwy na każdą akredytowaną uczelnię wyższą. Nabór wniosków trwa do 24 kwietnia. Więcej informacji

Szczegółowe informacje o naborze oraz planowanych webinarach, a także komplet materiałów promocyjnych znajdują się na stronie.

 

https://pp.uni.lodz.pl/index.php/intranet/scms/portal/news?portalId=39&newsId=1904&newsboardId=13

Centrum Nauki zachęca do wzięcia udziału w XIV edycji prestiżowego konkursu LIDER. W tegorocznej edycji nabór wniosków potrwa do 8 maja.

Lider lub liderka zespołu badawczego, którzy podejmą się kierowania projektem badawczo-rozwojowym o niebagatelnym budżecie do 1,8 mln zł.

Dla kogo:

  • doktoranta, doktorantki
  • nauczyciela akademickiego, nie posiadającego stopnia doktora
  • doktora lub doktora habilitowanego w dowolnej dyscyplinie naukowej, a od obrony doktoratu nie upłynęło jeszcze 7 lat

Ponadto, jeśli:

  • potrafisz wykazać się ponadprzeciętnym dorobkiem naukowym w porównaniu do kolegów lub koleżanek na podobnym etapie kariery naukowej,
  • możesz pochwalić się stażami naukowymi w polskich i zagranicznych ośrodkach naukowych,
  • masz doświadczenie w kierowaniu projektami badawczymi lub uczestniczyłeś/uczestniczyłaś w projektach badawczo-rozwojowych, których rezultatami były patenty, wdrożenia, licencje, wzory użytkowe czy inne zastosowania gospodarcze efektów badań
  • masz pomysł na ambitny projekt, którego rezultat może mieć zastosowanie praktyczne i posiada potencjał wdrożeniowy

 

Zachęcamy do przesyłania zgłoszeń.

Program LIDER, realizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju od 2009 r. wyłonił już ponad 500 liderów polskiej nauki - młodych naukowców, którzy realizując własne projekty, poszerzają swoje kompetencje w samodzielnym planowaniu oraz kierowaniu własnymi zespołami badawczymi.

Wszelkich informacji na temat konkursu Lider udzielają:

Dominika Rostocka, tel. 42 635 41 71, e-mail: dominika.rostocka@uni.lodz.pl

Renata Olender-Bartosik, 42 635 41 68, e-mail: renata.olenderbartosik@uni.lodz.pl

pokój 103, budynek rektoratu przy ul. Uniwersyteckiej 3

Szczegółowe informacje oraz dokumentacja konkursowa znajdują się na stronie internetowej NCBR.

Decyzją Rady NCN tegoroczna edycja PRELUDIUM BIS zostanie ogłoszona 15 czerwca, a nie jak dotychczas w połowie września.

Dzięki temu wyniki konkursu zostaną podane do wiadomości trzy miesiące wcześniej, do lutego 2024 roku (sam proces oceny będzie trwał, jak dotąd, maksymalnie pięć miesięcy).

Przesunięcie daty ogłoszenia i rozstrzygnięcia konkursu powinno usprawnić proces rekrutacji doktorantów do realizacji projektów i szkół doktorskich.

 

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych aplikowaniem w ramach konkursów NCN do budowania swojej kariery naukowej jako Kierownik Projektu wraz ze wsparciem dla doktoranta w szkole doktorskiej.

Celem konkursu Preludium BIS jest wsparcie kształcenia doktorantów i finansowanie ich badań, ale to też świetna okazja na zmierzenie się z rolą kierownika projektu.

Będąc Kierownikiem projektu w projekcie Preludium BIS zwiększacie Państwo swoje szanse na nowe doświadczenia menadżerskie i badawcze oraz poszerzacie Państwo swoje portfolio projektów w NCN. To też kolejny krok, który może Państwa przybliżyć do kierowania innymi, większymi projektami NCN.

Zobacz pełny komunikat NCN.

Poprzednie edycje konkursów.

Rekrutacja na rok 2023/2024 do programu rozpoczyna się już 13 lutego (o godz. 12:00) i potrwa do 2 marca 2023 roku (do godz. 12:00).

Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące programu są dostępne na stronie Uniwersytetu Łódzkiego pod adresem:

https://www.uni.lodz.pl/wyjazdy-zagraniczne/erasmus-studia/erasmus-studia-2023-2024

 

Niezbędne wiadomości związane z naborem do programu znajdziecie Państwo w Zasadach Rekrutacji ERASMUS+ 2023-2024 (załącznik).

 

SPOTKANIA INFORMACYJNE o wyjazdach z Erasmus+ odbędą się w następujących terminach: 

 

Spotkanie 22.02.2023 (środa) godz. 10:00 w języku polskim: 

teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_N2VmOGJjYzMtMzNjNi00YjUwLTk2ZjktNDdmM2I3ZTEzZDY2%40thread.v2/0

 

Spotkanie 23.02.2023 (czwartek) godz. 10:00 w języku angielskim: 

teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_YTM1NTU3ZWQtMDExYy00ZjY0LWFlMjktZjdhNjQ2ZDU2MTMz%40thread.v2/0

 

Spotkania będę prowadzone przez pracowników BWZ i są adresowane do wszystkich osób zainteresowanych mobilnością z Programem ERASMUS+.

 

Serdecznie Wszystkich Państwa zapraszamy!

 

Pliki do pobrania

Głównymi adresatami PROM 2023 UŁ są przede wszystkim doktoranci naszej uczelni, którzy planują zrealizować zadania moblinościowe na zagranicznych uczelniach. Okres mobilności w projekcie może trwać do 5 do 30 dni. Maksymalny czas realizacji mobilności to 30 czerwca 2023 r.


Zadania mobilnościowe finansowane z budżetu projektu:

  • czynny udział w konferencji naukowej,
  • kwerenda badawcza,
  • wykonanie pomiarów, korzystając z unikatowej aparatury, przy wykorzystaniu z dużej infrastruktury badawczej niedostępnej (lub trudno dostępnej) w Polsce,  
  • udział w krótkich formach kształcenia tj. kursach, warsztatach, stażach zawodowych lub stażach przemysłowych, wizytach studyjnych, w tym również realizowanych u przedsiębiorców, 
  • udział w szkoleniach (w tym szkoleniach dotyczących przedsiębiorczości lub działalności wdrożeniowej), 
  • prowadzenie zajęć dydaktycznych,
  • udział w przygotowaniu międzynarodowego wniosku grantowego,
  • udział w innych krótkich formach kształcenia umożliwiających zwiększenie kompetencji.

 

Harmonogram bieżącej edycji:

  • 9–19.02.2023 r. – składanie wniosków
  • 20–28.02.2023 r. – ewaluacja wniosków
  • 1.03.2023 r. – posiedzenie Zespołu Oceniającego i ogłoszenie wyników
  • 2–12.03.2023 r. – uruchomienie dodatkowej rekrutacji
  • 13–21.03.2023 r. – ewaluacja wniosków
  • 22.03.2023 r. – posiedzenie Zespołu Oceniającego i ogłoszenie wyników

 

Zespół Administrujący PROM UŁ ma siedzibę w budynku COSiD UŁ (ul. Lumumby 1 – ostatnie wejście do budynku od ul. Pomorskiej).
Dyżury odbywają się w godzinach:

  • Poniewdziałek – 9:00–15:00
  • Wtorek – 9:00–17:00
  • Środa – 9:00–15:00
  • Czwartek – 9:00–15:00
  • Piątek – 9:00–15:00

Zachęcamy do kontaktu mailowego: prom@uni.lodz.pl

 

Regulamin Projektu PROM 2023 jest dostępny na stronie:

PROJEKT PROM NA UŁ (lodz.pl)

Od dnia 12.12.2022 rozpoczęła się rekrutacja na wyjazdy na praktyki Erasmus+ w roku 2022/2023. 

 

Informacja o zasadach rekrutacji oraz wymaganych dokumentach zamieszczona jest w Multiportalu UŁ, pod adresem: https://www.uni.lodz.pl/wyjazdy-zagraniczne/erasmus-praktyki/erasmus-praktyki-2022-2023.

 

Rekrutacja prowadzona jest w okresie od 12.12.2022 r., do wyczerpania funduszy przyznanych UŁ na podstawie umowy KA131-2021. Na dzień ogłaszania naboru UŁ posiada około 35 miejsc na praktyki zagraniczne.

 

Dokumenty wymagane na etapie rekrutacji będą przyjmowane w formie papierowej (BWZ, pokój nr 6) lub elektronicznej z adresu uniwersyteckiego studenta w domenie @edu.uni.lodz.pl na adresy pracowników BWZ: mgr Beata Kamińska lub mgr Dorota Jachimek

Wyjazdy na praktykę można realizować w okresie od dnia 11.02.2023 do dnia 15.10.2023.

OCENA ŚRÓDOKRESOWA

Realizacja IPB (Indywidualnego Planu Badawczego) doktoranta podlega ocenie śródokresowej.

TERMIN

Ocena śródokresowa odbywa się najpóźniej do ostatniego dnia okresu stanowiącego połowę okresu kształcenia określonego w programie kształcenia. W roku przystąpienia przez doktoranta do oceny śródokresowej termin uzyskania przez doktoranta wszystkich zaliczeń i ocen oraz złożenia dokumentacji upływa 5 września. Termin uzyskania przez doktoranta wynikających z programu zaliczeń i ocen oraz złożenia dokumentacji upływa
15 września (zgodnie z Regulaminem SD BioMedChem z dnia 17 kwietnia 2023 r.).

W przypadku osób, które podjęły kształcenie w terminie, który uniemożliwia doktorantowi realizację programu kształcenia zgodnie z kalendarzem akademickim, określonym w odrębnych przepisach, oraz rozpoczęciem przez doktoranta realizacji programu kształcenia od semestru letniego, termin uzyskania przez doktoranta wszystkich zaliczeń i ocen oraz złożenia dokumentacji w roku  przystąpienia przez doktoranta do oceny śródokresowej, upływa 21 dni przed rozpoczęciem semestru letniego (po dwóch latach od momentu rozpoczęcia realizacji programu kształcenia).

KOMISJA EWALUACYJNA

Ocena śródokresowa jest przeprowadzana przez komisję ewaluacyjną, w skład której wchodzą 3 osoby, w tym co najmniej 1 osoba posiadająca stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora w dyscyplinie, w której przygotowywana jest rozprawa doktorska, zatrudniona poza podmiotem prowadzącym szkołę doktorską. Promotor i promotor pomocniczy nie mogą być członkami komisji.

Komisje ewaluacyjne są powoływane przez Dyrektora indywidualnie dla każdego doktoranta, spośród kandydatów zaproponowanych przez Radę Szkoły, po zaopiniowaniu przez właściwą komisję ds. stopni naukowych w dyscyplinie odpowiadającej dyscyplinie rozprawy doktorskiej doktoranta, najpóźniej na 3 miesiące przed terminem oceny śródokresowej doktoranta.

Na wniosek doktoranta, złożony najpóźniej na 7 dni przed terminem oceny śródokresowej, w obradach komisji może uczestniczyć w charakterze obserwatora przedstawiciel doktorantów. Przedstawiciel doktorantów wskazywany jest na zasadach określonych w przepisach regulujących działalność Samorządu Doktorantów.

PRZEBIEG OCENY ŚRÓDOKRESOWEJ

Komisje ewaluacyjne dokonują oceny śródokresowej doktoranta oraz ewaluacji opieki naukowej doktoranta.

Komisja ewaluacyjna dokonuje oceny doktoranta na podstawie:

1) efektów realizacji IPB – podsumowanie jest dokonywane na podstawie corocznych sprawozdań doktoranta, zaopiniowanych przez promotora lub promotorów, z 2 lat kształcenia poprzedzających ocenę śródokresową;

2) rozmowy egzaminacyjnej z doktorantem z zakresu realizacji IPB.

Komisja ewaluacyjna ma możliwość zapoznania się z arkuszami oceny doktoranta wraz z dokumentacją, z 2 lat kształcenia poprzedzających ocenę śródokresową.

W wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się możliwość przeprowadzenia rozmowy egzaminacyjnej z doktorantem przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających jej przeprowadzenie na odległość z jednoczesnym przekazem obrazu i dźwięku. Zasady przeprowadzenia rozmowy w ww. trybie określają odrębne przepisy obowiązujące w UŁ. W wyjątkowych sytuacjach członek komisji ewaluacyjnej może uczestniczyć w pracach komisji przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających ich przeprowadzenie na odległość z jednoczesnym przekazem obrazu i dźwięku.

Praca komisji obejmuje:

a) zapoznanie się z dokumentacją doktoranta,

b) przeprowadzenie rozmowy egzaminacyjnej z doktorantem,

c) przygotowanie oceny doktoranta wraz z uzasadnieniem (protokół)

d) ewaluację opieki naukowej doktoranta,

e) przygotowanie wyniku oceny opieki naukowej doktoranta (protokół).

Ocena doktoranta odbywa się z uwzględnieniem ramowych kryteriów oceny, określonych przez Dyrektora szkoły doktorskiej, we współpracy z Radą Szkoły,  przyjętych na podstawie odrębnych przepisów. Ewaluacja opieki naukowej odbywa się z uwzględnieniem ramowych kryteriów oceny, określonych przez Dyrektora szkoły doktorskiej, we współpracy z Radą Szkoły, przyjętych na podstawie odrębnych przepisów.

WYNIK OCENY ŚRÓDOKRESOWEJ

Ocena śródokresowa doktoranta kończy się wynikiem pozytywnym albo negatywnym. Komisja ewaluacyjna przygotowuje pisemne uzasadnienie oceny śródokresowej dla każdego doktoranta. Wynik oceny wraz z uzasadnieniem jest jawny. W przypadku negatywnego wyniku oceny śródokresowej doktoranta skreśla się z listy doktorantów szkoły doktorskiej.

Ocena komisji w zakresie opieki naukowej przedstawiana jest w formie pisemnej Dyrektorowi szkoły doktorskiej oraz promotorowi lub promotorom albo promotorowi i promotorowi pomocniczemu.

Pliki do pobrania

Pliki do pobrania

STYPENDIA / DOFINANSOWANIE DZIAŁALNOŚCI DOKTORANTÓW

Stypendium dla wybitnych młodych naukowców może otrzymać osoba, która w dniu przyznania stypendium posiada status młodego naukowca i wykazała się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej.

Stypendium jest przyznawane na okres nie dłuższy niż 3 lata (36 miesięcy). Maksymalna jego wysokość nie może przekroczyć 5390 zł miesięcznie.

Kwestie przyznawania stypendiów ministra dla wybitnych młodych naukowców regulują przepisy: 

  1. art. 360, art. 361 i art. 363 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j.Dz. U. z 2022 r.  poz. 574, z późn. zm.) oraz 
  2. rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 kwietnia 2019 r. w sprawie stypendiów ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki dla studentów i wybitnych młodych naukowców (t.j.Dz.U. 2022 poz. 428). 

Młodym naukowcem jest osoba prowadząca działalność naukową, która:

  1. jest doktorantem lub nauczycielem akademickim – i nie posiada stopnia doktora albo
  2. posiada stopień doktora, od uzyskania którego nie upłynęło 7 lat, i jest zatrudniona w podmiocie.

Za znaczące osiągnięcia w działalności naukowej młodego naukowca uważa się:

  1. autorstwo lub współautorstwo monografii naukowej lub rozdziału w monografii naukowej wydanej przez wydawnictwo, które w roku opublikowania monografii w ostatecznej formie było ujęte w wykazie MEiN;
  2. autorstwo lub współautorstwo artykułu naukowego opublikowanego w czasopiśmie naukowym lub w recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowej, które w roku opublikowania artykułu w ostatecznej formie były ujęte w wykazie tych czasopism i materiałów MEiN;
  3. kierowanie projektem badawczym o wysokim poziomie innowacyjności finansowanym w ramach konkursu ogólnokrajowego albo międzynarodowego;
  4. zastosowanie praktyczne wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, w tym udzielony patent krajowy lub zagraniczny lub wdrożenie wyników działalności naukowej w innej formie;
  5. odbycie zagranicznego stażu trwającego co najmniej trzy miesiące w podmiocie o wysokim prestiżu;
  6. otrzymane stypendium zagraniczne;
  7. autorstwo, współautorstwo lub wykonanie dzieła artystycznego stanowiącego znaczący wkład w rozwój kultury i sztuki, które zostało zaprezentowane na przeglądzie, festiwalu, koncercie lub wystawie, w obiegu kinowym, scenicznym lub telewizyjnym albo w przestrzeni publicznej;
  8. uzyskanie nagrody indywidualnej lub znaczący udział w powstaniu osiągnięcia, za które uzyskano nagrodę zespołową w konkursie, na przeglądzie lub festiwalu muzycznym, teatralnym, filmowym, plastycznym lub architektonicznym o wysokim prestiżu i o zasięgu międzynarodowym, z wyłączeniem nagród uzyskanych w konkursach organizowanych w ramach międzynarodowych konferencji naukowych oraz nagród w postaci stypendiów krajowych lub zagranicznych

Młody naukowiec może wskazać swoje najlepsze osiągnięcia z całego okresu pracy naukowej, które zostały zrealizowane do 30 listopada danego roku.

Więcej szczegółowych informacji można uzyskać na stronie internetowej MEiN (wraz z informacją o aktualnym naborze wniosków): https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/stypendia-dla-mlodych-naukowcow

 

 

Pliki do pobrania

Nagrody Rektora mają na celu:
1) promowanie aktywnego uczestnictwa w życiu Uczelni;
2) aktywizowanie potencjału twórczego i organizacyjnego doktorantów Uniwersytetu Łódzkiego;
3) nagradzanie doktorantów za pracę na rzecz rozwoju i promocji środowiska doktoranckiego Uniwersytetu Łódzkiego;
4) nagradzanie doktorantów za wybitne osiągnięcia, m.in. artystyczne i sportowe, które promują Uczelnię.

 

Z wnioskiem o przyznanie nagrody Rektora występuje zainteresowany doktorant UŁ, zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie.

 

Wniosek o przyznanie nagrody Rektora wraz z informacją do celów podatkowych należy złożyć w terminie i miejscu wskazanym przez Centrum Obsługi Studentów i Doktorantów UŁ - Sprawy Bytowe Studentów. 

 

Pliki do pobrania

UBEZPIECZENIE

Wnioski o objęcie prywatną opieką medyczną PZU Zdrowie dla doktorantów można składać do 20 dnia każdego miesiąca w Centrum Szkół Doktorskich przy ul. Jana Matejki 21/23 pokój: 115 (p. Karol Kasiński).

Program umożliwia zapisy na wizyty u lekarzy (krótkie terminy, w całym kraju!), za pośrednictwem strony internetowej lub infolinii. Należy złożyć lub wypełnić na miejscu deklarację z kwotą, która będzie potrącana z Państwa stypendium. Ubezpieczenie zacznie obowiązywać od 1 dnia następnego miesiąca.

Informacje o wariantach ubezpieczenia i szablon deklaracji znajdziecie Państwo w Portalu Pracowniczym:
https://pp.uni.lodz.pl/index.php/intranet/scms/portal/page?portalId=44&pageId=714

Ubezpieczenia społeczne

Doktoranci, którzy pobierają stypendium doktoranckie, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu.

Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne i objęcie nim następuje na wniosek doktoranta.

Okres ubezpieczeń społecznych

Doktoranci podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu w okresie otrzymywania stypendium doktoranckiego.

Finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne

Składki na ubezpieczenia społeczne są współfinansowane przez doktoranta (ubezpieczony) i Uniwersytet Łódzki.

Składkę na ubezpieczenie chorobowe finansuje w całości, z własnych środków, sam ubezpieczony – doktorant.

Zbiegi tytułów

Doktorant, który jest dodatkowo:

- pracownikiem,

- członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej,

- członkiem rady nadzorczej pobierającym wynagrodzenie z tego tytułu,

- pobiera świadczenie szkoleniowe, świadczenie socjalne, zasiłek socjalny albo wynagrodzenie przysługujące w okresie korzystania ze świadczenia górniczego lub w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie,

podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym ze wszystkich tych tytułów, bez względu na wysokość stypendium.

W przypadku gdy doktorant, który otrzymuje stypendium doktoranckie jest jednocześnie rencistą podlega ubezpieczeniom społecznym dobrowolnie.

 

Ubezpieczenie zdrowotne

Doktoranci podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Do ukończenia 26 roku życia doktorant powinien być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego u swoich rodziców.

Wyjątkiem są doktoranci, którzy mają inny tytuł do tego ubezpieczenia, tj. doktorant:

- wykonuje umowę o pracę,

- jest zleceniobiorcą,

- prowadzi pozarolniczą działalność.

Od tych wyjątków składkę zdrowotną płaci pracodawca/zleceniodawca.

Doktoranci u których nie zachodzą powyższe wyjątki i nie mają możliwości zgłoszenia u rodziców (rodzice niepracujący), są zgłaszani przez UŁ do ubezpieczenia - składkę w całości płaci UŁ.

Po ukończeniu 26 roku życia ubezpieczenie u rodziców wygasa. Doktorant powinien zgłosić się do COSiD SD w celu złożenia deklaracji do ubezpieczenia zdrowotnego.

Okres ubezpieczenia zdrowotnego

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego powstaje z dniem złożenia oświadczenia o niepodleganiu obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu, nie wcześniej  jednak niż z dniem rozpoczęcia pierwszego semestru kształcenia, a wygasa z dniem ukończenia kształcenia w szkole doktorskiej albo skreślenia z listy doktorantów.

Finansowanie składki zdrowotnej

Składkę na to ubezpieczenie opłaca płatnik – Uniwersytet Łódzki.

Zmiany danych - WAŻNE

Wszelkie zmiany w danych osobowych: zmiana nazwiska, adresu zamieszkania, nadanie PESEL, podjęcie pracy zarobkowej na etacie, czy innej umowie, powinien niezwłocznie zgłosić do COSiD SD celem aktualizacji w systemach.

 

www.zus.pl/-/ubezpieczenia-spoleczne-i-zdrowotne-doktorantow

Doktoranci Uniwersytetu Łódzkiego mają możliwość skorzystania z ubezpieczenia NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków).

Ubezpieczenie można zawrzeć wyłącznie poprzez stronę internetową www.nnw-studentow.pl i opłacenie składki (decyduje wpływ składki na konto).