XXIII FESTIWAL NAUKI, TECHNIKI I SZTUKI W ŁODZI

POD HASŁEM „WIEDZA MOJĄ PASJĄ”

hasło WNoW: Odkrywam, poznaję, doświadczam

termin: 15–22 kwietnia 2024 r. (wtorek festiwalowy na WNoW: 16 kwietnia 2024 r.)

Szanowni Państwo,

Przed nami dwudziesta trzecia edycja Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi. Po raz kolejny będziemy mieli możliwość zaprezentowania naszych zainteresowań i dokonań
z obszaru szeroko rozumianej (teoretycznej i praktycznej) działalności wychowawczej, w której centrum znajduje się Człowiek.

Tym razem Organizatorzy proponują nam skoncentrowanie się na zaangażowanym i emocjonalnym poznawaniu siebie i świata. Pasja i radość, niepewność i ostrożność, a przede wszystkim ciekawość w odkrywaniu tego, co intrygujące, zagadkowe, dotychczas nieuświadamiane lub nieznane, pozytywnie motywują do osobistego rozwoju i społecznego wzrostu. Dochodzenie do wiedzy jest wartościowe, sprzyja jednostce i pozytywnie ją kształtuje. Obcy jest jej przymus edukacyjny, bliski „głód wiedzy”.

Taki człowiek, to człowiek o szerokich horyzontach, posiadający umiejętność oceny faktów, rozumiejący kontekst wydarzeń, niezależny w sądach i odważnie myślący. To człowiek odpowiedzialny i wolny. Taki, który nie ulega praktykom manipulacyjnym i który nie daje się instrumentalnie wykorzystywać. Stawia pytania, jest dociekliwy i uważny. Postrzega świat szerzej, wsłuchuje się w niego, nie działa schematycznie. Łączy oświeceniowe „szkiełko i oko” z pasją romantyka.

Mając na uwadze wyzwanie kształtowania współczesnego mieszkańca globu, któremu nieobojętna jest wspólna przyszłość, który chce się uczyć, aby zmieniać siebie i środowiska swojego życia na lepsze, jestem pewna, że po raz kolejny zgłosicie Państwo – studenci i koła naukowe, doktoranci, pracownicy/wykładowcy WNoW – atrakcyjne, wartościowe
i inspirujące oferty festiwalowe.

Jako nowość chcielibyśmy zaproponować Państwu przygotowanie tekstów (artykułów) nawiązujących do treści przedstawianych podczas festiwalu. Jeśli ten pomysł Państwu się spodoba, to rozważamy możliwość przygotowania dodatkowego numeru czasopisma NOWiS, który poświęcony byłby tematyce Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi.

Uprzejmie proszę o przesyłanie ofert festiwalowych (na aktualnych formularzach zgłoszeniowych) do mnie (aneta.rogalskamarasinska@uni.lodz.pl) lub do p. Joanny Cesarz (joanna.cesarz@uni.lodz.pl ) najpóźniej do 15 marca 2024 r. Będę niezwykle wdzięczna, jeśli oferty wydarzeń otrzymam wcześniej. 😊

Pamiętajcie też Państwo, że oferty festiwalowe muszą być wprowadzone do systemu – na stronę z programem festiwalu (tę pracę wykonuję osobiście i muszę przeznaczyć na to odpowiednią ilość czasu). Przypominam też o konieczności (wszelkimi dostępnymi drogami) rozpropagowania – promocji naszych propozycji festiwalowych, co też wymaga czasu.

Wydarzenia mogą mieć różnorodną formę od gier planszowych i terenowych po dyskusje panelowe i spotkania ze specjalistą (zamiast klasycznego wykładu).

Jeśli chodzi o dzień festiwalowy na WNoW (wtorek 16 kwietnia 2024), to możliwa jest formuła kontaktu zdalnego (oferty online), jak i oczywiście prowadzenie zajęć stacjonarnych.
W poprzedniej edycji festiwalu bardzo dobrze sprawdziła się też forma realizacji zajęć poza WNoW, tzn. w placówce, która zgłosiła chęć uczestniczenia w konkretnej ofercie festiwalowej.

Ważne terminy:

• dzień festiwalowy na WNoW: 16 kwietnia 2024 r. (wtorek)
  • festyn w Manufakturze: 20–21 kwietnia 2024 r. (sobota – niedziela)

Dziękuję Kierownikom jednostek, z których otrzymałam już informację o tegorocznych koordynatorach. Uprzejmie proszę o informację o kolejnych koordynatorach z jednostek, gdyż chcę się spotkać z „moim zespołem” najpóźniej za tydzień.

Aneta Rogalska-Marasińska,

Wydziałowy Koordynator Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi