Konferencja, która odbędzie się w dniach 12-14 września br. w Łodzi, jest forum konstruktywnej wymiany wiedzy i doświadczeń między środowiskiem naukowym i społecznym.
Prof. Antoni Remesar Betloch (identyfikator ORCID 0000-0002-1145-6279) to badacz związany z Uniwersytetem w Barcelonie. Był dziekanem Wydziału Sztuk Pięknych (2006 – 2016) oraz studiów doktorskich Przestrzeń Publiczna i Rewitalizacja Miast (1999 – 2017), a obecnie jest dyrektorem Centrum Badań Miejskich i studiów magisterskich na kierunku Urban Design. Jest też redaktorem naczelnym czasopisma „On the W@terfront” poświęconego urban studies i autorem 71 publikacji. Od 1998 r. prowadzi procesy partycypacyjne i rewitalizacyjne w poindustrialnych dzielnicach Barcelony Baró de Viver i Bon Pastor. Godna podkreślenia jest jego wszechstronność i różnorodność zainteresowań, a także prospołeczne nastawienie miejskiego aktywisty. Udział w łódzkiej konferencji będzie symbolicznym podsumowaniem kariery naukowej Remesara. W tym roku przechodzi on na zawodową emeryturę, nie zaprzestając jednak społecznej i naukowej aktywności.
Swój wykład prof. Remesar wygłosi pierwszym dniu konferencji, 12 września o godz. 14, w auli im. prof. Iji Lazari-Pawłowskiej w Instytucie Filozofii UŁ (ul. Lindleya 3/5). Jego przedmiotem - co ważne zwłaszcza teraz, gdy stoimy w obliczu wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem wpływającym na sposób "budowania miasta" - będzie doświadczenie różnorodności i polaryzacji miasta, przejawiające się w wielu aspektach, nie tylko historycznych, ale przede wszystkim aksjologicznych.
Podczas konferencji naukowiec przeprowadzi też dwa warsztaty z analizy postindustrialnych przestrzeni miejskich i implementowania sztuki w tych przestrzeniach, oparty na doświadczeniach z programów studiów magisterskich i doktorskich na Uniwersytecie w Barcelonie. Sesję posterową wprowadzającą do warsztatów, prezentującą zagadnienia związane z łódzkimi przestrzeniami postindustrialnymi przygotuje i poprowadzi czterech studentów i doktorantów UŁ. Cyfrowe wersje posterów umieszczone będą na stronie konferencji umożliwiając zadawanie pytań również uczestniczącym w konferencji online.
Szczegółowy program konferencji „Aesthetic Energy of the City”.
Wykład prof. Remesara będzie miał charakter otwarty, a w warsztatach będą mogli wziąć udział uczestnicy konferencji po uprzednim zarejestrowaniu się. Wideo z obu wydarzeń zostanie umieszczone na stronie AEC tak, aby były one dostępne dla wszystkich użytkowników Internetu.
Materiał: Instytut Filozofii UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ