Kapituła Nagrody ogłasza nabór prac do X jubileuszowej edycji konkursu o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne dzieło z zakresu nauk humanistycznych. Pozycje można zgłaszać do 17 maja 2024 r. To jedyna tego typu nagroda w Polsce, przyznawana naukowcom przez uczelnię.
Autor książki, uznanej przez Kapitułę za najlepszą, otrzyma nagrodę w wysokości 70 000 zł na dalsze badania naukowe. Wręczenie dyplomów autorom nominowanych dzieł oraz ogłoszenie laureata nagrody nastąpi 1 grudnia 2024 r. podczas uroczystej gali.
Prace mogą zgłaszać uczelnie, jednostki organizacyjne uczelni (wydziały, katedry itp.), instytuty PAN, inne instytucje naukowe, wydawnictwa. Każda z tych jednostek może przesłać jedną pozycję, która została opublikowana w 2023 r. Spośród nich Kapituła wybierze maksymalnie pięć dzieł nominowanych do nagrody. Nominacje zostaną ogłoszone do końca października 2024 r.
Pozycje można zgłaszać do 17 maja 2024 r. pocztą tradycyjną lub elektroniczną na adresy:
- Centrum Komunikacji i PR Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Uniwersytecka 3, 90-137 Łódź,
- e-mail: nagroda.kotarbinskiego@uni.lodz.pl.
Prosimy o przesłanie jednego egzemplarza książki wraz z:
- pisemną rekomendacją kierownika jednostki zgłaszającej,
- zgodą autora na zgłoszenie pracy do konkursu,
- oświadczeniem autora o wyrażeniu zgody na korzystanie z praw autorskich i praw do wizerunku,
- zgodą wydawcy na wykorzystanie okładki książki oraz jej opisów marketingowych do celów promocyjno-marketingowych.
Szczegółowe informacje o konkursie wraz z załącznikami do pobrania znajdują się w REGULAMINIE KONKURSU
Nominowani w IX edycji do Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego wraz z członkami Kapituły na scenie Filharmonii Łódzkiej
To są książki poruszające do głębi. Gorąco zachęcam Państwa do ich przeczytania, tym bardziej, że współczesność stawia przed nami coraz większe wyzwania: Ukraina nadal walczy przeciwko rosyjskiemu agresorowi, jesteśmy świadkami zatrważajacych wydarzeń na Bliskim Wschodzie, narastają napięcia i konflikty, a podziały zaznaczają się coraz wyraźniej. Dzięki humanistycznemy spojrzeniu możemy jako społeczeństwo zrozumieć przeszłość, zrozumieć teraźniejszośc, tak aby w przyszłości dokonywać najlepszych wyborów
prof. Elżbieta Żądzińska, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, Przewodnicząca Kapituły Nagrody
Na konkurs ustanowiony w 2015 r. przez Uniwersytet Łódzki w trakcie IX edycji wpłynęło ponad 540 prac ze 145 polskich ośrodków naukowych. W finałach wszystkich edycji znalazło się 45 wybitnych książek. Rosnąca popularność nagrody pomogła wszystkie te dzieła skutecznie promować i przedstawiać szerokiej publiczności, czego efektem jest ponad 1500 wzmianek w mediach o konkursie.