Skąd pochodzi nazwa Łódź? Gdzie w Łodzi znajduje się Palestyna? Czy istnieje język łodzian?
Kolejny odcinek podkastu “Łodź poprzez wieki. Rozmowy jak przy kawie” poświęcony jest sferze językowej. Prof. Elżbieta Umińska-Tytoń oraz prof. Marek Cybulski opowiadają o łódzkim nazewnictwie, o regionalizmach oraz najczęstszych błędach językowych łodzian.
Goście Justyny Tomaszewskiej, omawiając oficjalne i mniej oficjalne formy języka, przykłady powszechnie używane i te wychodzące z użycia, rozprawiają się przy okazji z mitami i legendami dotyczącymi lokalnej polszczyzny.
W następnych odcinkach podkastu będziemy rozmawiać o historii Łodzi średniowiecznej na tle dziejów powszechnych i Łodzi początków ery przemysłowej.
Podkast tworzymy z okazji 600-lecia Łodzi. Gośćmi Justyny Tomaszewskiej są autorzy pięciotomowej publikacji “Łódź poprzez wieki. Historia miasta.” Książka jest najważniejszym wydawnictwem towarzyszącym obchodom 600-lecia nadania Łodzi praw miejskich. W jej powstanie zaangażowanych jest ponad 100 specjalistów z różnych dziedzin wiedzy, nad całością czuwa prof. Jarosław Kita.
Posłuchaj na Spotify:
Zobacz wszystkie odcinki na Youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=dBQBOlX14DU