Założenia konferencji:

W Polsce od dłuższego czasu mamy do czynienia ze zjawiskiem upowszechniania się w gospodarce rynkowej nietypowych form zatrudnienia. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest chęć ograniczania kosztów zatrudnienia w celu poprawy konkurencyjności przedsiębiorstw oraz poszukiwanie coraz to bardziej elastycznych form świadczenia pracy. Te właśnie czynniki, a także globalizacja, cyfryzacja, rozwój nowoczesnych technologii i teleinformatyki oraz niepewność wywołana pandemią COVID-19 i wojną w Ukrainie skutkują odchodzeniem od tradycyjnego modelu zatrudnienia opartego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na rzecz: zatrudnienia terminowego (umowa o pracę na czas określony, zatrudnienie tymczasowe, zatrudnianie cudzoziemców); zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy; telepracy i pracy zdalnej; outsourcingu pracowniczego; zatrudnienia cywilnoprawnego; samozatrudnienia; pracy świadczonej za pośrednictwem platform internetowych, także z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Tendencja ta prowadzi do prekaryzacji rynku pracy, generując niepewność i brak stabilności zatrudnienia wykonawców pracy. Skutkuje to znacznym obniżeniem ich standardów w zakresie: ochrony życia i zdrowia, ochrony wynagrodzenia za pracę, ochrony godności i dóbr osobistych czy ochrony przed dyskryminacją i nierównym traktowaniem. Mając na uwadze tę kwestię, a także uwzględniając fakt, że bardzo często w praktyce nietypowe formy zatrudnienia wykorzystywane są z naruszeniem obowiązujących przepisów prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych, istnieje potrzeba pogłębionej dyskusji na ten temat w gronie naukowców i praktyków.  

Celem wydarzenia będzie wskazanie najważniejszych problemów, jakie rodzą się w związku ze stosowaniem nietypowych form zatrudnienia, ukazanie głównych przyczyn takiego stanu rzeczy, a także próba sformułowania konstruktywnych wniosków de lege ferenda, które pozwolą organom stosującym prawo na skuteczną egzekucję przepisów prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych.  

Adresaci konferencji:

Do dyskusji chcielibyśmy zaprosić przedstawicieli nauki prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych, przedstawicieli organów zajmujących się kontrolą przestrzegania prawa (sędziów, pracowników Państwowej Inspekcji Pracy oraz pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych), przedstawicieli partnerów społecznych (związków zawodowych i organizacji pracodawców), a także wszystkie inne podmioty bezpośrednio zainteresowane problematyką stosowania nietypowych form zatrudnienia z naruszeniem przepisów prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych. 

Na wydarzenie zapraszamy również studentów i doktorantów zainteresowanych tematyką konferencji. 

Patronat honorowy:   

Prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego   

Prof. dr hab. Gertruda Uścińska, Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych   

Pani Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy   

Konfederacja LEWIATAN   

Konfederacja Związków Zawodowych OPZZ  

 

Partner strategiczny: 

OBRAZ
 

Partner merytoryczny: 

Kancelaria Prawna BKB Baran, Książek, Bigaj 

 

Patronat Medialny:   

C.H. Beck, Praca i Zabezpieczenie Społeczne, Dziennik Łódzki 

OBRAZ

ZAPROSZENIE
na V Ogólnopolską Konferencję Naukową z cyklu "Nietypowe stosunki zatrudnienia" nt. 
„Stosowanie nietypowych form zatrudnienia z naruszeniem prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych – diagnoza oraz perspektywy na przyszłość” 


Termin:
1-2 grudnia 2022 r. (czwartek-piątek)


Miejsce konferencji:
Łódź, konferencja w formule hybrydowej:
Wydział Prawa i Administracji UŁ, Sala Rady Wydziału (0.14)
ON-LINE, platforma MS Teams


Organizator:
Centrum Nietypowych Stosunków Zatrudnienia WPiA UŁ
Forum Nietypowych Stosunków Zatrudnienia WPiA UŁ 

Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi

Komitet Organizacyjny:
Przewodniczący: dr hab. Tomasz Duraj, prof. UŁ
Sekretarz: dr Marcin Krajewski
Członkowie: mgr Agnieszka Czernek, dr Mateusz Barwaśny, członkowie Studenckiego Forum Naukowego Nietypowych Stosunków Zatrudnienia
 

Link do formularza zgłoszeniowego:
https://forms.office.com/r/aSp8JAjR91

Link do programu konferencji


Konferencja w formule on-line jest bezpłatna
Konferencja na Wydziale Prawa – płatność 75 PLN za każdy dzień konferencji (łącznie: 150 PLN)

 

Opłaty należy dokonać na konto Organizatora najpóźniej do 27 listopada.  
Nr konta:  97 1240 6292 1111 0011 1896 6215 
 

Rejestracja dostępna do 27 listopada 2022 r. 
Link do regulaminu konferencji


Do dnia 18 listopada można zgłaszać propozycje plakatów naukowych do sesji posterowej, która odbędzie się w drugim dniu konferencji podczas panelu nr 2. Sesja będzie realizowana w formule hybrydowej. Plakaty należy przesłać w PDF w terminie do 27 listopada 2022 r.  
 
Jak tworzyć plakat naukowy (odsyłamy do ciekawego tekstu Stanisława Czachorowskiego) 
Link: http://www.uwm.edu.pl/czachor/dyda/poster.htm   
 
Formularz zgłoszeniowy dla posterów: 
https://forms.office.com/r/RYvkJgJTxy