Rozwój nowoczesnych technologii a prawo pracy i prawo ubezpieczeń społecznych - wyzwania na przyszłość
Termin:
7 grudnia 2023 r. (czwartek)
Miejsce konferencji:
Łódź, konferencja w formule hybrydowej:
Wydział Prawa i Administracji UŁ, Sala Rady Wydziału (0.14)
ON-LINE, platforma Zoom
Link do formularza zgłoszeniowego (rejestracja na konferencję w formule stacjonarnej dostępna do 27 listopada 2023 r.; rejestracja na konferencję w formule on-line dostępna do 5 grudnia 2023 r.):
Link do wydarzenia na FB:
https://lnkd.in/d9dYWcZ7
Ramowy program konferencji:
Kochani mamy do Was prośbę o wsparcie finansowe!!!
Żona naszego przyjaciela i członka naszej społeczności akademickiej dra Macieja Łagi z Uniwersytetu Gdańskiego potrzebuje pilnej pomocy. Pani Ula jest mamą trójki uroczych dzieci. W czerwcu tego roku zachorowała na nowotwór piersi o wysokiej złośliwości, są przerzuty do węzłów chłonnych. Walczy z chorobą, co już pochłonęło duże środki finansowe. Poniżej udostępniamy zbiórkę z prośbą o wsparcie finansowe:
Konferencja w formule on-line jest bezpłatna
Konferencja na Wydziale Prawa – płatność 40 PLN
Opłaty należy dokonać na konto Organizatora najpóźniej do 27 listopada 2023 r.
Nr. konta:
Pracownicy uczelni wyższych, doktoranci, prelegenci oraz zaproszeni eksperci są zwolnieni z opłaty konferencyjnej. Jednakże wymagane jest mailowe potwierdzenie osobistego udziału w konferencji (cnsz@wpia.uni.lodz.pl) najpóźniej do dnia 27 listopada 2023 r., pod rygorem pominięcia zgłoszenia.
Link do regulaminu konferencji: LINK
Założenia konferencji::
Automatyzacja i rozwój nowoczesnych technologii ma istotny wpływ na transformację rynku pracy zarówno na świecie, jak i w Polsce. Z jednej strony prowadzi do ograniczenia zatrudnienia w takich branżach, jak produkcja czy rzemiosło, z drugiej zaś skutkuje szybkim przyrostem nowych miejsc pracy w sektorach związanych z technologią i biznesem. Zjawisko to ma również istotny wpływ na rozwój nowych nietypowych form zatrudnienia. Dzięki nowoczesnym technologiom na szeroką skalę może być wykorzystywana praca zdalna, a także praca za pośrednictwem platform internetowych, gdzie stosuje się algorytmy i sztuczną inteligencję. Niestety prawo nie nadąża za rozwojem nowoczesnych technologii. Tematem konferencji będą najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed ustawodawcą, zwłaszcza w kontekście zagrożeń dla osób wykonujących pracę w środowisku, w którym wykorzystuje się nowoczesne technologie. Uczestnicy konferencji zastanowią się nad tym, jak zagwarantować wykonawcom pracy prawo do bycia offline oraz, jak chronić ich przed wszechobecnym monitoringiem. Ogromnym wyzwaniem dla ustawodawcy jest także dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji. Jest ona wykorzystywana nie tylko w procesie rekrutacji i zwalniania pracobiorców, ale także do monitorowania, nadzorowania i oceny pracy oraz do podejmowania decyzji mających istotny wpływ na warunki ich pracy. Widać to wyraźnie zwłaszcza w zatrudnieniu za pośrednictwem platform internetowych, które znajdą się w orbicie zainteresowania uczestników wydarzenia. Przedmiotem konferencji będzie również rola związków zawodowych w procesie zarządzania algorytmicznego w środowisku pracy, a także wyzwania, jakie niesie za sobą rozwój nowoczesnych technologii dla prawa ubezpieczeń społecznych oraz prawa regulującego ochronę danych osobowych.
Biorąc pod uwagę doniosłość podjętej problematyki oraz wyzwania dla polskiego ustawodawcy, jakie wiążą się z dynamicznym rozwojem nowoczesnych technologii, a zwłaszcza z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w środowisku pracy, istnieje potrzeba pogłębionej dyskusji na ten temat w gronie naukowców i praktyków, a także przedstawicieli partnerów społecznych, organów administracji publicznej (Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, PIP i ZUS) oraz sądownictwa.
Celem wydarzenia będzie pokazanie najważniejszych problemów i zagrożeń, jakie rodzą się w związku z dynamicznym rozwojem nowoczesnych technologii, a zwłaszcza z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w środowisku pracy, postawienie trafnej diagnozy, a także próba sformułowania konstruktywnych wniosków de lege ferenda, które pozwolą naszemu ustawodawcy sprostać wszystkim wyzwaniom, jaki wiążą się z podejmowaną na konferencji problematyką, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań, które nakierowane są na ochronę wykonawców w środowisku pracy.
Adresaci konferencji:
Do dyskusji zaprosiliśmy przedstawicieli nauki prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych, przedstawicieli organów administracji publicznej (Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, PIP i ZUS) i sądownictwa, przedstawicieli partnerów społecznych (związków zawodowych i organizacji pracodawców), a także wszystkie inne podmioty bezpośrednio zainteresowane tematyką konferencji.
Na wydarzenie zapraszamy również studentów i doktorantów zainteresowanych tematyką konferencji.
Komitet Organizacyjny:
Przewodniczący: dr hab. Tomasz Duraj, prof. UŁ
Sekretarz: dr Marcin Krajewski
Członkowie: mgr Agnieszka Czernek, dr Mateusz Barwaśny, członkowie Studenckiego Forum Naukowego Nietypowych Stosunków Zatrudnienia
Kontakt do organizatora:
Mgr Agnieszka Czernek: tel. 692-797-838
Mail: cnsz@wpia.uni.lodz.pl; tduraj@wpia.uni.lodz.pl