Punktem wyjścia będzie dyskusja wokół komentarza, jaki powstał pod redakcją naukową obu pań profesor i ukazał się nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer - „Ustawa o dostępie do informacji publicznej. Komentarz”, Warszawa 2023.
To pierwszy tak kompleksowy i najbardziej rozbudowany komentarz to tej ustawy na rynku wydawniczym, napisany w najszerszym gronie autorskim, którego skład stworzyło grono 9 specjalistów zajmujących się dostępem do informacji publicznej z różnych perspektyw zarówno od strony naukowej, jak i w praktyce.
Książka zawierająca kompleksowe omówienie problematyki udostępniania informacji publicznej z uwzględnieniem orzecznictwa sądów administracyjnych.
W komentarzu szczegółowo przeanalizowano:
- pojęcie informacji publicznej,
- pojęcie informacji przetworzonej,
- tryb udostępniania informacji publicznej i informacji przetworzonej,
- zasady dostępu do informacji w trybie bezwnioskowym,
- ograniczenia prawa do informacji publicznej, w tym ze względu na ochronę prywatności,
- odmowę dostępu do informacji publicznej.
Książka adresowana jest do osób odpowiedzialnych za udostępnianie informacji publicznej w podmiotach zobowiązanych należących do władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej, ale także wnioskujący o dostęp do informacji publicznej, w tym dziennikarze. Z komentarza korzystają również, co wynika z orzecznictwa sądów administracyjnych, także sędziowie tych sądów, co ma odzwierciedlenie w treści publikowanych orzeczeń.
LINK do spotkania.