PROFIL PRACOWNIKA: Magdalena Nowicka-Franczak

PROFILE SPOŁECZNOŚCIOWE

CZYM SIĘ ZAJMUJĘ

Prowadzę zajęcia o komunikacji społecznej i medialnej oraz warsztaty pisania tekstów naukowych i analizy dyskursu. Badawczo zajmuję się analizą polskiej debaty publicznej po 1989 roku.

BIOGRAM

Ukończyłam studia socjologiczne na Uniwersytecie Łódzkim i dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. W 2013 roku uzyskałam stopień doktora socjologii. W latach 2008-2022 pracowałam w Zakładzie Badań Komunikacji Społecznej, a od 2022 roku pracuję w Katedrze Socjologii Kultury w Instytucie Socjologii na Uniwersytecie Łódzkim.

ZAINTERESOWANIA

Interesuję się sporami wokół pamięci zbiorowej oraz transformacji ustrojowej, rolą dziennikarzy, intelektualistów, aktywistów i influencerów w debacie publicznej, postfoucaultowską analizą dyskursu i wschodnioeuropejskim wariantem teorii postkolonialnej.

OSIĄGNIECIA

W 2014-2015 roku byłam stypendystka Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Moja monografia pt. Niechciana debata. Spór o książki Jana Tomasza Grossa (2017) została wyróżniona Nagrodą im. Stanisława Ossowskiego, przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne (PTS). W 2019 roku zostałam wyróżniona stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców. W latach 2020-2022 prowadziłam badania pt. "Komunikacyjne aspekty społecznego sporu o ocenę polskiej transformacji ustrojowej i demokracji. Badania wstępne nad świadomością dyskursową elit symbolicznych" w ramach konkursu Miniatura 4 NCN. Od 2023 roku jestem przewodniczącą Sekcji Badań Komunikacji Społecznej PTS. O literaturze pięknej i społecznie zaangażowanej piszę w "Tygodniku Powszechnym", czasem także w magazynie "Pismo" oraz "Dwutygodniku".

KONTAKT I DYŻURY

e-mail: m.nowicka_franczak@uni.lodz.pl

Rewolucji 1905r 41/43 pokój: C135a 90-214 Łódź