PROFIL PRACOWNIKA: Maciej Ślot
PROFILE SPOŁECZNOŚCIOWE
CZYM SIĘ ZAJMUJĘ
Doktorant w Katedrze Fizyki Ciała Stałego. Obecnie zajmuję się zagadnieniami związanymi ze spektroskopią dielektryczną i jej potencjalnym zastosowaniem w diagnostyce kardiologicznej.
Pracownik naukowo- dydaktyczny
BIOGRAM
Absolwent studiów I stopnia prowadzonych przez International Faculty of Engineering (Politechnika Łódzka) - kierunek Technical Physics oraz studiów II stopnia (Fizyka w ramach MISMP) na Uniwersytecie Łódzkim. W 2017 roku byłem zaangażowany w projekt prowadzony przez Saxion University of Applied Sciences w Holandii, którego celem jest stworzenie sensora optycznego nowej generacji przeznaczonego dla diabetyków, pozwalającego na monitoring metabolizmu bez inwazyjnych metod poboru próbek.
W latach 2017-2019 pracowałem (jako stypendysta) w projekcie „Evolution of gene regulation as a stochastic process: Savageau’s demand theory, cost of regulation and noise” prowadzonym przez Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie (w zespole Chemii Biofizycznej).
Od roku akademickiego 2020/21 jestem doktorantem w Katedrze Fizyki Ciała Stałego. W 2021 zostałem laureatem konkursu grantowego Inkubator Innowacyjności 4.0
ZAINTERESOWANIA
Zainteresowania naukowe: biofizyka, promieniowanie mikrofalowe, optyka falowa, spektroskopia dielektryczna.
Zainteresowania inżynierskie: budowa prototypów z wykorzystaniem płytek Arduino oraz druk 3D (staram się projektować i drukować każdy możliwy element laboratoryjny. Współpracuję również z Polskimi producentami filamentów co pozwala mi orientować się na bieżąco w trendach związnych z tą technologią).
Bardzo lubię udzielać się w popularyzacji nauk ścisłych czego efektem jest przykładowo wyróżnienie w konkursie popularyzatorskim mBanku za projekt "Polska szkoła całkowania - Stanisław Ulam i faceci w rajtuzach". Od 2016 roku prowadzę warsztaty dla młodzieży podczas których skupiam się na praktycznych zastosowaniach fizyki w codziennej rzeczywistości i technologiach. Wielokrotnie brałem udział w audycjach radiowych poświęconych fizyce. W 2022 roku uczestniczyłem jako ekspert w dyskusji zorganizowanej przez Galerię Narodową Zachęta w ramach wydarzenie towarzyszącego wystawie Moving things Marty Krześlak.
OSIĄGNIECIA
Laureat licznych stypendiów o zasięgu lokalnym i krajowym m.in.: stypendium badawczego Instytutu Chemii Fizycznej PAN, „100 na 100” czy Santander Universidades. Od 2021 roku kieruje grantem „Badanie przenikalności dielektrycznej płynu przesiękowego”
KONTAKT I DYŻURY
Pomorska 149/153 pokój: 501 90-236 Łódź