PROFIL PRACOWNIKA: Anna Paszkowska-Rogacz
dr hab. Anna Paszkowska-Rogacz
e-mail: anna.paszkowska@now.uni.lodz.pl
PROFILE SPOŁECZNOŚCIOWE
CZYM SIĘ ZAJMUJĘ
- Dbam o wysoką jakość kształcenia i zgodność pracy dydaktycznej z zasadami wewnętrznego systemu zapewniania jakości kształcenia
- Biorę udział w opracowywaniu oraz aktualizowaniu programów kształcenia i planów zajęć dydaktycznych
- Prowadzę zajęcia dydaktyczne w ramach przedmiotów: psychometria, doradztwo kariery, zarządzanie zmiana organizacyjną i kulturowe podstawy doradztwa
- Prowadzę i recenzuję prace dyplomowe
- Opracowuję materiały dydaktyczne do prowadzonych zajęć
- Przeprowadzam egzaminy i zaliczenia, w tym egzaminy dyplomowe
- Prowadzę badania naukowe związane z psychologią pracy i doradztwem kariery
BIOGRAM
Jestem pracownikiem Instytutu Psychologii Wydziału Nauk o Wychowaniu na Uniwersytecie Łódzkim, na którym w roku 1978 rozpoczęłam pracę na stanowisku asystenta. W 1986 roku obroniłam pracę doktorską poświęconą problematyce rehabilitacji dzieci niedowidzących. W roku 2015 uzyskałam tytuł doktora habilitowanego nauk społecznych w zakresie psychologii na podstawie jednotematycznego cyklu publikacji „Techniki samooceny psychologicznej w doradztwie zawodowym”. W 2016 roku decyzją Rektora UŁ otrzymałam stanowisko profesora UŁ. W mojej 45-letniej pracy naukowej znaczące miejsce zajmują publikacje poświęcone psychologii pracy i doradztwu zawodowemu, poruszające główne aspekty wyborów zawodowych, ich uwarunkowań psychologicznych oraz procesu doradczego. Opublikowałam ponad 60 raportów z badań, artykułów i książek. Do najważniejszych i licznie cytowanych publikacji należą Psychologiczne podstawy wybory zawodu. Przegląd koncepcji teoretycznych, Doradztwo zawodowe. Wybrane metody badań, , Parents as counsellors of their children.
Mam doświadczenie w pracy przy projektach międzynarodowych związanych w doradztwem zawodowym, wśród których wyróżniają się: LINK - Career Services for Better Jobs (2011-2012) oraz Family Career Compass - Efficient Career Guidance Approaches Supporting Parents in Guiding their Children’s Vocational Career (2013-2015).
Brałam udział w licznych konferencjach krajowych i międzynarodowych oraz odbywałam staże w zagranicznych ośrodkach naukowych i akademickich takich jak Uniwersytet w Padwie, Uniwersytet Macedoński w Salonikach, University College i Trinity College w Dublinie. Byłam członkiem zespołów eksperckich opracowujących raporty m. in na rzecz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Europejskiej Fundacji Szkoleniowej (European Training Foundation) w Turynie. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej, Międzynarodowego Towarzystwa Doradztwa Edukacyjnego i Zawodowego (IAEVG) Polskiego Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych RP.
ZAINTERESOWANIA
Obecnie kontynuuję badania związane z doradztwem zawodowym koncentrując się na rozwojowej problematyce dorosłości, dojrzałości do kariery i podejmowania decyzji zawodowych.
Celem badań prowadzonych obecnie w Zakładzie Psychologii Pracy, Organizacji i Doradztwa Kariery Instytutu Psychologii jest kompleksowa analiza współzależności pomiędzy zmiennymi środowiskowymi (przywiązanie i bezpieczeństwo), zmiennymi podmiotowymi ułatwiającymi radzenie sobie ze zmianami i wychodzenie poza zastaną rzeczywistość (samokontrola, postrzeganie ryzyka, odwaga i tolerancja niejednoznaczności) a zdolnością adaptacji do kariery i wskaźnikami dorosłości.
OSIĄGNIECIA
Mam doświadczenie w pracy przy projektach międzynarodowych związanych w doradztwem zawodowym, wśród których wyróżniają się: LINK - Career Services for Better Jobs (2011-2012) oraz Family Career Compass - Efficient Career Guidance Approaches Supporting Parents in Guiding their Children’s Vocational Career (2013-2015).
W latach 1994 - 1996 – brałam udział w tworzeniu programu specjalności psychologicznej “Doradztwo zawodowe” na Uniwersytecie Łódzkim na zlecenie Ministerstwa Pracy I Polityki Społecznej, British Council i Banku Światowego w ramach projektu TOR8. Obecnie w Instytucie Psychologii UŁ prowadzę wykłady i seminaria dotyczące problematyki psychologii biznesu, doradztwa zawodowego i diagnozy psychologicznej. Prowadzę też wykłady popularyzujące wiedzę z tego zakresu zarówno wśród praktyków jak i badaczy W Polsce i za granicą, miedzy innymi jako podwykonawca programu Komisji Europejskiej TAIEX.
KONTAKT I DYŻURY
pokój 4.22: 42-635-66-49
Dyrektor Instytutu pokój 4.33: 42-635-66-57
e-mail: anna.paszkowska@now.uni.lodz.pl
wtorek: 09:30-10:30
piątek: 13:00-14:00