Profesor dr hab. Zofia Walter urodziła się w 1930 r. w Brzezinach. Maturę uzyskała w 1949 r., po czym rozpoczęła studia na kierunku biologia na Uniwersytecie Łódzkim. Po studiach Jej działalność naukowa jako asystenta w Katedrze Biochemii UŁ skupiła się na biochemii i w tej dyscyplinie uzyskała w roku 1963 stopień doktora na podstawie rozprawy Kwasy rybonukleinowe trzustki, której promotorem był prof. Antoni Dmochowski, a w 1970 r. – stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy Chemiczne i fizykochemiczne badania DNA limfocytów. Oprócz prof. Dmochowskiego duży wpływ na kształtowanie osobowości naukowej Pani Profesor miała prof. Wanda Leyko. Odbyła roczny staż naukowy w laboratorium prof. Pierre’a Chambona w Strasburgu, a także inne staże naukowe, m.in. w ZSRR, Bułgarii, Czechosłowacji, Francji. Tytuł profesora uzyskała w 1983 r.
Pani Profesor zorganizowała Katedrę Genetyki Molekularnej UŁ, pełniąc funkcję jej kierownika aż do przejścia na emeryturę w 2000 r. W czasie swojej pracy pełniła też funkcję prodziekana Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi oraz zastępcy dyrektora Instytutu Biochemii. Była długoletnim kierownikiem Studium Doktoranckiego Cytogenetyki, Genetyki Molekularnej i Radiobiologii. Za swoją działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną została wyróżniona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem „Uniwersytet Łódzki w Służbie Społeczeństwu i Nauce”.

Profesor Zofia Walter działała w Prezydium Rady Zakładowej Związku Nauczycielstwa Polskiego UŁ. Była przewodniczącą Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego i od 1978 r. jest członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego. W latach 1994–2000 pełniła funkcję przewodniczącego Komisji Biologicznej w Wydziale III Nauk Matematyczno-Przyrodniczych. Pani Profesor nadal uczestniczy w życiu Towarzystwa.

W uznaniu zasług prof. Zofii Walter w działalności naukowej i pracy w Łódzkim Towarzystwie Naukowym Zarząd Towarzystwa postanowił wydać zeszyt zawierający charakterystykę drogi naukowej i bibliografię najważniejszych Jej publikacji.

Wszystkie badania prof. Zofii Walter od 1955 r. dotyczyły budowy i funkcji kwasów nukleinowych. W pierwszym okresie interesowała się głównie zagadnieniami struktury kwasów rybonukleinowych, a następnie deoksyrybonukleinowych w tkankach o różnym metabolizmie. Badała kwasy nukleinowe w tkankach o intensywnej syntezie białka, w komórkach niedzielących się, w tkankach bezkręgowców oraz w tkankach zmienionych metabolicznie. W późniejszym czasie Pani Profesor prowadziła badania nad oddziaływaniem związków fosforoorganicznych i cisplatyny z DNA. Jej dorobek naukowy obejmuje ponad 300 prac, w tym 115 prac doświadczalnych.