Dr Teresa Jażdżewska – łódzki zoolog i hydrobiolog. Jej kariera zawodowa jest związana z  Uniwersytetem Łódzkim, gdzie w 1960 roku obroniła pracę dyplomową dotyczącą pijawek dorzecza średniego biegu Warty. Tu także, w roku 1968, uzyskała stopień doktora nauk przyrodniczych na podstawie rozprawy Jętki (Ephemeroptera) rzeki Grabi opublikowanej w postaci obszernej monografii w „Polskim Piśmie Entomologicznym”. Całą swą karierę badacza i nauczyciela akademickiego, od 1959 roku aż do przejścia na emeryturę w roku 2003, odbyła w Katedrze Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii (wcześniej Zakład Zoologii Ogólnej) Uniwersytetu Łódzkiego, pełniąc kolejno obowiązki asystenta, adiunkta i starszego wykładowcy.

Naukowe zainteresowania dr Jażdżewskiej dotyczą zwłaszcza biologii i  ekologii dwu grup słodkowodnych bezkręgowców – pijawek oraz jętek. Lwia część jej dorobku dotyczy tych ostatnich, mało znanych owadów związanych z zespołami bentosowymi wód śródlądowych, którym poświęciła liczne publikacje oraz prezentacje na krajowych i międzynarodowych konferencjach dotyczących biologii jętek. Ukoronowaniem gruntownej znajomości pijawek i jętek był udział dr Jażdżewskiej w opracowaniu stosownych rozdziałów w monografiach dotyczących fauny Polski, takich jak: Czerwona lista zwierząt ginących i  zagrożonych w  Polsce z  1992 i  2002 roku, Wykaz zwierząt Polski z roku 1997, a także w sztandarowym opracowaniu Fauna Polski – charakterystyka i wykaz gatunków, powstałym z inicjatywy Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w 2004 i 2007 roku. Część swej naukowej aktywności dr Jażdżewska poświęciła obu badanym grupom hydrobiontów, występującym na obszarach chronionych, w parkach narodowych, parkach krajobrazowych i rezerwatach. Podczas swej długoletniej kariery włączała się w polskie oraz międzynarodowe programy i inicjatywy związane z badaniem fauny bezkręgowców wód śródlądowych Polski centralnej, Gór Świętokrzyskich, Roztocza oraz, w  związku z wielomiesięcznym pobytem we Francji w ramach stypendium rządu francuskiego, górnego i środkowego biegu Rodanu, którego efektem było opisanie cyklu życiowego jętki Ephemerella ignita ze środkowego biegu Rodanu. W latach 1992–1998 brała udział m.in. w polsko-holenderskim projekcie realizowanym z Institute for Forestry and Nature Research w Wageningen, później w projektach unijnych, „Standardisation of River Classification” (STAR) i „Fauna Europaea”. Obrazu naukowych dokonań dr Jażdżewskiej dopełniają publikacje dotyczące fauny bezkręgowców rzek środkowej Polski, powstałe w wieloautorskich zespołach łódzkich hydrobiologów.

Na dorobek naukowy dr Jażdżewskiej składa się kilkadziesiąt oryginalnych prac twórczych, artykułów przeglądowych i opracowań powstałych dla potrzeb ochrony przyrody.
Dr Jażdżewska jest aktywnym członkiem polskich towarzystw naukowych: Polskiego Towarzystwa Zoologicznego, Polskiego Towarzystwa Entomologicznego i Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego. Wyniki swoich badań prezentowała regularnie na zjazdach tych towarzystw od 1962 roku. Była zwłaszcza stałym i niezmiennie aktywnym uczestnikiem zjazdów Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego i  Polskiego Towarzystwa Zoologicznego, gdzie prezentowała wyniki swych faunistycznych studiów nad jętkami. Na międzynarodowych sympozjach poświęconych badanej grupie owadów w Czechosłowacji, Szwajcarii, we Włoszech, w Hiszpanii oraz w Argentynie i USA prezentowała rezultaty swych rozległych eksploracji dotyczących rozmieszczenia jętek na tle różnorodności wód płynących Polski środkowej, Gór Świętokrzyskich i Roztocza.

Nader bogata jest działalność dydaktyczna dr Jażdżewskiej. Przez parę dziesięcioleci prowadziła wykłady, zajęcia laboratoryjne i terenowe z entomologii, zoologii i  hydrobiologii. Była promotorem lub/i  opiekunem kilkudziesięciu prac magisterskich.

Dr Teresa Jażdżewska była nagrodzona Złotym Krzyżem Zasługi (1980), Złotą Odznaką Uniwersytetu Łódzkiego (1982), Medalem 50-lecia UŁ (1996), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2005) oraz kilkoma nagrodami Rektora za osiągnięcia w pracy naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej.

Liczne prace organizacyjne na rzecz katedry, wydziału i uczelni uzupełniają obraz aktywności dr Jażdżewskiej w ciągu bez mała pięćdziesięciu lat pracy na rzecz Uniwersytetu Łódzkiego.


Opracował prof. dr hab. Jacek Siciński Katedra Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii, Uniwersytet Łódzki