Zainteresowania geografią polityczną Marka Kotera zaowocowały nie tylko licznymi publikacjami naukowymi, ale również inicjatywami organizacyjnymi. Od roku 1988 zainicjował cykliczne międzynarodowe konferencje z geografii politycznej, pierwsze w państwach postkomunistycznych, które stały się marką powszechnie w świecie rozpoznawalną jako „konferencje łódzkie” i uzyskały afiliację Międzynarodowej Unii Geograficznej. 

Uznanie na polu światowej geografii politycznej zdobył również anglojęzyczny periodyk „Region and Regionalism” poświęcony problematyce geograficzno-politycznej i politycznym aspektom geografii historycznej, którego pierwsze tomy redagował M. Koter. 

Profesor M. Koter do przejścia w 2007 r. na emeryturę wypromował pięciu doktorów (trzech z geografii politycznej i po jednym z geografii historycznej i społecznej). 

Marek Koter posiada liczne odznaczenia regionalne i państwowe. Był laureatem różnych nagród, w tym wielokrotnie naukowych i dydaktycznych nagród Rektora UŁ. Został wyróżniony Honorową Odznaką Miasta Łodzi (1984 r.), odznaką „Za zasługi dla Miasta Łodzi” (1995 r.), odznaką „Za zasługi dla województwa sieradzkiego” (1988 r.), nagrodą prezydenta miasta Łodzi zarówno zespołową (2001 r.), jak i indywidualną. Tę ostatnią otrzymał za działalność społeczną i zawodową na rzecz miasta Łodzi (2002 r.). Uhonorowano Go też odznaczeniami państwowymi i resortowymi, takimi jak Złoty Krzyż Zasługi (1980 r.), Krzyże Kawalerski (1990 r.) oraz Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – Polonia Restituta (2005 r.), jak również Medal Komisji Edukacji Narodowej (1989 r.), Medal za Długoletnią Służbę (2010 r.) i Medal Universitatis Lodziensis Merentibus (2014 r.). 

Podsumowując działalność naukową Profesora dr. hab. Marka Kotera można powiedzieć, iż stworzył w Łodzi polską szkołę geografii politycznej, reaktywując tę dyscyplinę, i zbudował jej silną pozycję międzynarodową, nawiązując do pięknych tradycji polskiej geografii politycznej uprawianej w okresie międzywojennym we Lwowie. Przyczynił się też w sposób kluczowy do ożywienia polskiej geografii historycznej, szczególnie tworząc szkołę studiów nad morfologią oraz morfogenezą miast.


Opracowanie: prof. Marek Sobczyński