Profesor dr hab. Marcin Pliński jest jednym z twórców gdańskiej oceanografii, gdzie zorganizował od podstaw jedyny w Polsce ośrodek algologii morskiej. Jest ponadto biologiem morza, którego naukowe zainteresowania ukierunkowane są na badania taksonomii i ekologii glonów, szczególnie morskich.
Profesor Marcin Pliński jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego. Tam w 1961 r. podjął studia biologiczne, specjalizując się w zakresie algologii. Studia ukończył w 1966 r., uzyskując stopień magistra biologii. Zaraz po studiach został zatrudniony w Uniwersytecie Łódzkim, gdzie następnie przygotował rozprawę doktorską na temat glonów solnisk podłęczyckich, obronioną w 1970 r. Promotorem była prof. dr hab. Joanna Kadłubowska, kierownik ówczesnego Zakładu Algologii. Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał w 1979 r. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu za pracę pt. Kierunki zmian strukturalnych w fitoplanktonie estuariów Bałtyku Południowego, natomiast tytuł profesora uzyskał w 1989 r.
W Gdańsku prof. Pliński podjął i rozwinął unikatowe badania nad zmianami ekologicznymi w Bałtyku. Jako pierwszy zwrócił uwagę na rolę sinic w tych zmianach. Efektem badań było opracowanie matematycznego modelu inwazji sinicowej, pierwszego tego typu modelu prognostycznego. Postawione wówczas hipotezy w pełni potwierdziły się w późniejszych badaniach, których efekty zostały opisane w licznych artykułach naukowych i referatach przedstawianych podczas prestiżowych międzynarodowych konferencji. Z inicjatywy prof. Plińskiego w Uniwersytecie Gdańskim została utworzona specjalna jednostka organizacyjna – Regionalne Centrum Sinicowe, współpracująca ze służbami sanitarnymi oraz władzami samorządowymi. Profesor Pliński pełnił i nadal pełni funkcje w wielu organizacjach krajowych i międzynarodowych, a także jest członkiem licznych grup eksperckich. Włączał się w prace wielu komisji zajmujących się ekologią i ochroną środowiska morskiego oraz rad naukowych.
Profesor Marcin Pliński jest autorem trzech podręczników akademickich: składającego się z 12 tomów Flora Zatoki Gdańskiej i wód przyległych (Bałtyk Południowy), Hydrobiologia ogólna i Biologia organizmów morskich oraz eseju Zawiłości człowieczeństwa.
Do znaczących osiągnięć należy zaliczyć prace Profesora nad programem studiów unikatowego kierunku w Polsce, jakim jest oceanografia. Był promotorem prawie stu prac magisterskich oraz opiekunem i promotorem w szesnastu przewodach doktorskich, a także wielokrotnie recenzentem w przewodach habilitacyjnych. Od 1992 do 2012 r. kierował zespołem naukowo-dydaktycznym (Zakład Biologii i Ekologii Morza Uniwersytetu Gdańskiego), w którym pięciu naukowców uzyskało tytuł profesora, natomiast sześciu – stopień naukowy doktora habilitowanego.
W uznaniu ogromnego dorobku i zasług w dziedzinie algologii zadedykowano prof. Plińskiemu dwa nowo odkryte gatunki okrzemek: Pseudogomphonema plinskii (Witkowski, Metzeltin i Lange-Bertalot, 1996) oraz Chamaepinnularia plinskii (Żelazna-Wieczorek i Olszyński, 2016).
Oprócz intensywnej pracy naukowo-badawczej prof. Pliński angażował się w działalność organizacyjną na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 1978–1981 pełnił funkcję wicedyrektora Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, a później przez dwie kadencje (1981–1987) był dziekanem Wydziału Biologii, Geografii i Oceanologii UG. W 1996 r. został wybrany na stanowisko rektora Uniwersytetu Gdańskiego i pełnił tę funkcję przez dwie kadencje.
Za swoją działalność naukową prof. dr hab. Marcin Pliński został uhonorowany czterema nagrodami Ministra, Nagrodą Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza, a także prestiżowym dla środowiska oceanografów Medalem im. prof. Kazimierza Demela oraz Nagrodą Nauczyciela Roku im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza (2014). Ponadto Profesor otrzymał kilka odznaczeń państwowych (Złoty Krzyż Zasługi – 1987 r., Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – 1996 r., Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – 2014 r.) i resortowych.
Oprac. Prof. Maciej Zalewski