Profesor dr hab. Bogdan Suchecki studiował na kierunku handlowo-towaroznawczym na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Studia ukończył w 1966 r., a jego praca magisterska została wyróżniona Nagrodą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi. W czasie studiów zainteresował się ekonometrią – wówczas całkowicie nową dziedziną wiedzy w Polsce. W 1971 r. otrzymał stopień doktora nauk ekonomicznych ze specjalnością ekonometria, na podstawie pracy o wielorównaniowych modelach popytu, której promotorem był współtwórca polskiej szkoły ekonometrii – prof. dr hab. Władysław Welfe. Za pracę doktorską otrzymał dwie nagrody: indywidualną III stopnia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki oraz drugą nagrodę w konkursie Głównego Urzędu Statystycznego na najlepsze prace z zakresu statystyki. Praca habilitacyjna Profesora (uhonorowana Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego) dotyczyła modelowania i prognozowania struktury konsumpcji, a wkrótce po jej obronieniu Profesor objął stanowisko docenta na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ (1986). Książka profesorska (nagrodzona przez Rektora UŁ), zatytułowana Kompletne modele popytu, była ukoronowaniem zainteresowań Profesora dotyczących analiz i prognoz popytu konsumpcyjnego.

Drugi nurt badań podejmowanych przez Profesora związany jest z problematyką rynków pracy i ekonometrii przestrzennej, które stały się ważnym, jeśli nie najważniejszym obszarem Jego osiągnięć i spuścizny. W ramach realizacji projektu dla Instytutu Pracy i Spraw Społecznych powstały teksty, w których Profesor zarysował koncepcję komputerowego systemu analiz i prognoz rynku pracy w Polsce. Celem tego systemu miało być wspomaganie procesu prognozowania zatrudnienia na krajowym oraz lokalnych rynkach pracy. W roku powstawania tej publikacji, czyli doby raczkującego i wolnego Internetu w Polsce, pomysł taki wydawał się bardzo ambitny. Dzięki uporowi Profesora i zaangażowaniu Jego zespołu w liczne projekty z tego zakresu koncepcja ta zmaterializowała się w postaci portalu internetowego, który przez wiele lat służył różnym instytucjom do prognozowania rynku pracy w ujęciu sektorowym i zawodowym. Należy zaznaczyć, że koncepcja Profesora mogła się urzeczywistnić dzięki rzadkiej jak na owe czasy znajomości programowania i obsługi profesjonalnych pakietów statystyczno-ekonometrycznych – z biegłości w tej dziedzinie Profesor słynął na Uczelni. Spuścizną Profesora jest kontynuacja przez Katedrę Ekonometrii Przestrzennej badań w obszarze systemów prognozowania popytu na pracę. 

Silnie kojarzonym w środowisku naukowym z osobą prof. Sucheckiego wątkiem jest ekonometria przestrzenna. Druga dekada XX w. obfitowała w wiele wydarzeń zainspirowanych i organizowanych przez Profesora w tym temacie. Były to zarówno publikacje popularyzujące w Polsce metody ekonometrii przestrzennej (pierwsza publikacja powstała w momencie, kiedy brakowało w Polsce tak obszernej, monograficznej pracy na ten temat), jak i utworzenie forum spotkań i dyskusji polskich oraz zagranicznych naukowców specjalizujących się w ekonometrii przestrzennej (cykliczne konferencje pt. Spatial Econometrics and Regional Economic Analysis), a także organizacja szkół letnich dotyczących tego zakresu. Niektórzy wychowankowie Profesora, dzięki zaszczepionej przez niego pasji do ekonometrii przestrzennej, w dalszym ciągu specjalizują się w tym temacie.

Oprócz pracy naukowo-badawczej na Uniwersytecie Łódzkim Profesor przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Pracowni Regionalnej Zakładu Badań Statystyczno-Ekonomicznych GUS i PAN w Łodzi. Odbywał staże naukowe jako stypendysta rządu francuskiego oraz w uniwersytetach amerykańskich: UCLA w Los Angeles i Pennsylvania University w Filadelfii. Miał tam możliwość poznania najnowocześniejszego oprogramowania stosowanego w tym czasie do badań naukowych, z czego później słynął na macierzystej Uczelni. Współpraca z Francją zaowocowała wieloletnią przyjaźnią z profesorem Christianem Le Bas, a także wieloma wspólnymi publikacjami i organizacją serii seminariów polsko-francuskich (organizowanych zamiennie w Lyonie i Łodzi). Wyniki prowadzonych badań w ramach projektu, który angażował naukowców z Francji, Rotterdamu i Hiszpanii, pozwoliły na ukierunkowanie zainteresowań Profesora i Jego pracowników na problemy analiz przestrzennych i modelowania regionalnego.

Naukowy dorobek Profesora jest imponujący i obejmuje kilkaset prac, kierownictwo i uczestnictwo w kilkudziesięciu projektach naukowych i konferencjach, promocje wielu doktoratów. Wiele publikacji Profesora odbiło się głośnym echem w środowisku akademickim. W swojej pracy na Uniwersytecie Łódzkim pełnił on wiele funkcji organizacyjnych, a także kilkakrotnie otrzymywał nagrody dydaktyczne Rektora UŁ dla wyróżniających się nauczycieli akademickich. Wspomnienia Jego doktorantów i studentów pokazują, że był nowoczesnym i  zaangażowanym wychowawcą młodzieży akademickiej, dzielił się z nią swoją pasją w zakresie stosowania i doskonalenia warsztatu informatycznego i metod ilościowych, przenosząc najlepsze wzorce dydaktyczne z zagranicznych uczelni do UŁ. O tym, jaki wpływ osoba Profesora wywarła na kariery Jego wychowanków najlepiej mówią wspomnienia Jego doktorantów, a teraz pracowników założonej przez Profesora Katedry Ekonometrii Przestrzennej (wcześniej Zakładu Ekonometrii Przestrzennej), która w tym roku obchodzi swoje 30-lecie. Wspomnienia te zostały spisane i stanowią mniej formalny załącznik do niniejszego biogramu.


Oprac. dr hab. Ewa Kusideł, prof. UŁ