Prof. dr hab. Barbara Lewandowska-Tomaszczyk związała niemal całą swoją imponującą karierę z Uniwersytetem Łódzkim, gdzie w 1971 r. obroniła rozprawę doktorską zatytułowaną Some Aspects of Thomas Malory’s Syntax. Obecnie prof. Lewandowska-Tomaszczyk jest jedną z najbardziej znanych polskich badaczek semantyki kognitywnej, językoznawstwa korpusowego oraz przekładoznawstwa. Pani Profesor pełni funkcję kierownika Katedry Badań nad Językiem i Komunikacją w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie, natomiast przez wiele lat piastowała stanowisko kierownika Katedry Języka Angielskiego w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Łódzkiego. Była również m.in. dyrektorem Instytutu oraz prodziekanem Wydziału Filologicznego. Pod sterami prof. Lewandowskiej-Tomaszczyk łódzkie językoznawstwo anglistyczne, wyrosłe z tradycji tak wybitnych postaci, jak profesorowie Jacek Fisiak czy Tomasz Krzeszowski, zyskało renomę w kraju i za granicą. Pani Profesor pracowała także w innych uczelniach, m.in. Wyższej Szkole Studiów Międzynarodowych w Łodzi czy PWSZ w Piotrkowie Trybunalskim. Przez wiele lat współpracowała z Lancaster University, doprowadzając nawet do uruchomienia studiów dualnych z UŁ pod nazwą COBAL. Profesor Lewandowska-Tomaszczyk jest doskonale znana w czołowych ośrodkach językoznawczych w Europie, Azji i Ameryce, gdzie prowadziła wykłady, seminaria, badania i organizowała konferencje.

Dorobek naukowy i organizacyjny prof. Lewandowskiej-Tomaszczyk jest imponujący. Składa się nań ponad trzysta tekstów naukowych, promotorstwo ponad trzydziestu rozpraw doktorskich oraz liczne granty krajowe i międzynarodowe. Pani Profesor jest m.in. stypendystką Fulbrighta, ekspertem w programie Horyzont 2020, członkiem Komitetu Językoznawczego PAN oraz honorowym członkiem Polskiego Towarzystwa Językoznawczego i Polskiego Towarzystwa Językoznawstwa Kognitywnego. Warto również wymienić cykle konferencji międzynarodowych PALC i Duo Colloquium, organizowanych przez prof. Lewandowską-Tomaszczyk regularnie od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku ibędących jednymi z najbardziej rozpoznawanych w świecie spotkań językoznawców korpusowych i przekładoznawców. Nie można też pominąć udziału Pani Profesor w przełomowych pracach korpusowych i leksykograficznych, takich jak Narodowy Korpus Języka Polskiego, grupa badawcza PELCRA, słownik polsko-angielski PWN Oxford czy słownik polskiej terminologii przekładoznawczej (to tylko nieliczne przykłady, wybrane spośród wielu podobnych). Co więcej, Pani Profesor nigdy nie osiadła na laurach i nie uznała swojego dorobku za wystarczający. Świadczą o tym liczne nowe inicjatywy, projekty naukowe czy konferencje i warsztaty organizowane w obecnym miejscu pracy prof. Lewandowskiej-Tomaszczyk, na przykład cykliczna konferencja „Zbliżenia”.

W ostatnich latach prof. Lewandowska-Tomaszczyk zajmuje się przede wszystkim zagadnieniami dotyczącymi semantyki pojęć emotywnych, kierując i uczestnicząc w licznych projektach międzynarodowych i krajowych z tego zakresu. Pani Profesor pełni także aktywną rolę recenzenta i eksperta w konkursach NCN oraz projektach unijnych.


Oprac. Prof. Łukasz Bogucki