Na wystawie zaprezentowana zostanie organizacja poczty żydowskiej funkcjonującej w getcie, w tym unikalny zamysł opracowania własnego znaczka pocztowego. Będzie można również obejrzeć karty pocztowe, a przez ich pryzmat poznać w tragiczne losy nadawców i adresatów. Prezentowane na wystawie materiały pochodzą z kolekcji Spungen Family Fundation, największego prywatnego zbioru materiałów pocztowych z łódzkiego getta, oraz z zasobów Archiwum Państwowego w Łodzi.
Dla zamkniętych w getcie Żydów poczta była jedynym dozwolonym, choć stopniowo ograniczanym przez Niemców sposobem komunikacji ze światem zewnętrznym. W okresach swobodnego przepływu korespondencji do getta docierały tysiące paczek i listów, jeszcze więcej starano się wysyłać. Wiele przesyłek zostało zatrzymanych. Administracja żydowska dostała jasne wytyczne – z getta nie mogą wyjść informacje, które mogłyby pokazać jego brutalną rzeczywistość. Za przyjmowanie i ekspedycję przesyłek odpowiadał w getcie Wydział Pocztowy. Za jego pośrednictwem dostarczano także zasiłki bezrobotnym, pisma z resortów pracy oraz te najtragiczniejsze informacje – wezwanie do deportacji poza getto.
Kuratorami wystawy są: Ewa Wiatr (UŁ), Małgorzata Domagalska (UŁ), Danny Spungen (Spungen Family Foundation), Piotr Zawilski (APŁ), Adam Sitarek (UŁ).
Finisaż wystawy - 12 września br., godz. 16.
Redakcja Centrum Promocji UŁ