Tematami dyskusji podczas II edycji Kongresu będą m.in. agrokultura miejska wobec wyzwań klimatycznych, urbanistyka i architektura wobec transformacji energetycznej, struktura funkcjonalno-przestrzenna miasta, zmiany klimatu a wyzwania planistyczne i instytucjonalne, systemy transportowe w warunkach zmian klimatycznych, kształtowanie nowych kompetencji jako fundament rozwoju miasta regeneracyjnego, miasto odpowiedzialne za wodę, transport publiczny i strefy niskoemisyjne w praktyce, zmiany klimatu a działanie Miejskich Obszarów Funkcjonalnych oraz regeneracja miasta w świetle potrzeb zdrowotnych i wyzwań klimatycznych.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny – wymagana jest rejestracja. Formularz rejestracyjny oraz więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest na stronie: www.kongres.regeneracjamiast.pl
Naukowcy z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego są specjalistami w zakresie badania klimatu miasta
Międzynarodowy kongres będzie poświęcony polityce i procesom regeneracji miast postrzeganych przez pryzmat adaptacji do zmian klimatycznych. Aby przejść do polityki i zaplanowania sposobów melioracji klimatu miasta, warto poznać najpierw wyniki badań naukowych. Naukowcy z Zakładu Meteorologii i Klimatologii Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego mają bardzo duże osiągnięcia w zakresie poznania klimatu miasta, w tym oczywiście Łodzi. Ich wieloletnie badania zaowocowały bogatym piśmiennictwem i stanowią znaczący wkład w rozwój tej tematyki w Polsce oraz w skali międzynarodowej.
Tematyka podejmowanych studiów dotyczyła zarówno typowych problemów, np. zagadnienia miejskiej wyspy ciepła czy wpływu miasta na warunki solarne, jak również zupełnie nowych. Do tych nowych nurtów badawczych należały między innymi: pomiary strumieni turbulencyjnych, wymiany gazowej dwutlenku węgla i metanu czy pomiarów scyntylometrycznych na terenach zurbanizowanych, które można uznać za pionierskie, również w skali międzynarodowej.
Zachęcamy do lektury artykułu.
Materiał: OEES, Wydział Nauk Geograficznych UŁ