Wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Po zarejestrowaniu, uczestnicy otrzymają natychmiastową zwrotną wiadomość e-mail z linkiem do konferencji.
Województwo łódzkie jest przykładem jednego z najmłodszych regionów Polski – na mapie pojawiło się po raz pierwszy nieco ponad sto lat temu – w roku 1919 – jako jedno z województw II Rzeczypospolitej. Przesłanką do tego było powstanie i niezwykle dynamiczny rozwój potężnego ośrodka przemysłu włókienniczego – Łodzi, dokonujący się od 1820 roku. Procesowi temu w XIX i XX wieku towarzyszył również sukcesywny rozwój i kształtowanie się Łódzkiego Okręgu Przemysłowego co ostatecznie dało asumpt do wyodrębnienia nowego województwa w strukturze terytorialno-administracyjnej kraju.
Transformacja ustrojowa zapoczątkowana w roku 1989, przyniosła upadek wielu zakładów przemysłowych Łodzi i regionu, wymuszając ich restrukturyzację oraz powstanie i rozwój nowych branż. Postawiała też aktualne do dziś pytanie o nowe kierunki rozwoju łódzkiego obszaru metropolitalnego i całego regionu.
Obserwowany od kilkunastu lat światowy intensywny rozwój przemysłu i towarzyszących mu branż usługowych, będący efektem nowych rozwiązań technologicznych, informacyjnych, cyfrowych, automatyzacji i autonomizacji procesów gospodarczych każe zadać pytania o przemysłową przyszłość regionu łódzkiego.
Czy możemy ponownie upatrywać szans rozwojowych w nowych branżach przemysłowych i usługowych i w nowych zasobach regionu? Sprzyja temu również aktualna polityka Unii Europejskiej ukierunkowana na takie globalne wyzwania rozwojowe, jak zmiany klimatu oraz konieczność coraz silniejszego konkurowania z dynamicznie wzrastającymi gospodarkami krajów rozwijających się i potrzebami „bezpiecznej” reindustrializacji Europy.
Dokonujące się zmiany cywilizacyjne wymuszają rozwój nowych przemysłów i branż gospodarczych odpowiadających współczesnym postulatom budowania gospodarki niskoemisyjnej, gospodarki cyrkularnej, gospodarki zielonej czy bio-gospodarki. Te trendy rozwojowe nakazują postawić pytanie o możliwości i kierunki reindustrializacji województwa łódzkiego i ponownego pobudzenia procesów rozwoju na terenach dawnego Łódzkiego Okręgu Przemysłowego, jednak już na innym – wyższym – poziomie zaawansowania.
Z tym pytaniem zwracamy się do prelegentów i uczestników konferencji. Do udziału w konferencji zaprosiliśmy środowisko akademickie, przedsiębiorców, przedstawicieli trzeciego sektora i urzędników samorządowych, którzy – jak ufamy – wymienią się wspólnie swoimi doświadczeniami i poglądami na temat szans i możliwości rozwoju regionu łódzkiego i możliwościami jego nowocześnie pojmowanej reindustrializacji. Liczymy, że nasza konferencja stanie się nowym otwarciem dla współpracy środowiska naukowego łódzkich uczelni z samorządem województwa, samorządami lokalnymi, przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi i innymi środowiskami zainteresowanymi rozwojem regionu. Liczymy że obserwacje i rekomendacje, które pojawią się w trakcie obrad, staną się przyczynkiem do wyznaczania nowych kierunków badań i nowych strategicznych kierunków rozwoju naszego województwa.
Więcej informacji i program konferencji.
Materiał: ŁTN, email: biuro@ltn.lodz.pl