(fot. Uniwersytet Justusa Liebiga w Giessen)
W programie koncertu znajdą się kompozycje Felixa Mendelssohn-Bartholdiego, Domenica Cimarosy, Ralpha Vaughanga Williamsa, Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Aby wziąć udział w wydarzeniu wystarczy wejść na portal Trochę kultury! i postępować zgodnie z prostą instrukcją. Rezerwacja wejściówek zajmuje tylko kilka minut.
Rejestracja będzie aktywna od 13 marca 2023 r. do wyczerpania limitu miejsc.
Udział w koncercie jest bezpłatny. Wejście na wydarzenie za okazaniem maila potwierdzającego rezerwację.
45 lat współpracy
W toku 45-letniej współpracy Uniwersytetu Łódzkiego z Uniwersytetem Justusa Liebiga w Giessen powstało wiele projektów naukowych i wspólnych publikacji. Organizowane były konferencje, sympozja, przedsięwzięcia kulturalne i Międzynarodowe Szkoły Letnie. Do znaczących osiągnięć należy z pewnością naukowa edycja pełnego wydania „Kroniki Getta Łódzkiego” (Polsko-Niemiecka nagroda naukowa Copernicus 2022, przyznawana przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej oraz Niemiecką Fundację Badawczą – DFG).
Poza aktywnością w ramach porozumienia o współpracy, warto wymienić aktywną wymianę studencką w ramach programu Erasmus+, nowe możliwości wspólnych zajęć w trybie zdalnym, oraz współpracę naukową i wymianę pracowników naukowych. We współpracy między Uniwersytetami biorą udział naukowcy bardzo szerokiego spektrum specjalizacji z niemal wszystkich wydziałów.
W ramach współpracy dydaktycznej organizowane są liczne warsztaty oraz regularne seminaria dla studentów i doktorantów, prowadzone przez łódzkich i giesseńskich wykładowców. W Giessen wykładane są od lat język polski i kultura naszego kraju, a dla studentów niemieckich organizowane są pobyty studyjne w Łodzi.
W obu Uniwersytetach powstały Centra naukowe zajmujące się badaniami problematyki Europy Środkowej i Wschodniej. W 2020 r. obie uczelnie stworzyły Punkty Informacyjne, w których osoby studiujące i pracujące mogą zapoznać się z programem VIP (Virtual International Programme) oraz innymi możliwościami wymiany bądź współpracy badawczej, a także warunkami wsparcia finansowego.
Współpraca z Uniwersytetem Justusa Liebiga w Giessen należy do najaktywniejszych kontaktów Uniwersytetu Łódzkiego z uniwersytetami zagranicznymi. Od 45 lat nasze Uniwersytety łączy ze sobą partnerstwo i przyjaźń a wspólne działania przyczyniają się niewątpliwie do integrowania obu społeczności akademickich i do dalszego rozwoju owocnej współpracy partnerskiej.
Więcej o wykonawcach:
- Orkiestra Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen została założona w 1979 roku przez dyrektor muzyczną Uniwersytetu Brigitte Schön. Od 2005 roku kieruje nią dyrektor muzyczny Stefan Ottersbach. Muzykami orkiestry są studenci prawie wszystkich wydziałów UJLG, profesorowie i pracownicy uczelni. W repertuarze znajdują się utwory z okresu baroku, wielkie symfonie epoki klasycznej i romantycznej oraz muzyka współczesna z końca XX i XXI wieku.
- Stefan Ottersbach studiował w konserwatoriach w Kolonii, Brnie, Düsseldorfie i Monachium. Tam ukończył studia z dyplomem mistrza. Od 2005 roku jest dyrektorem muzycznym na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Giessen. W latach 2009-2017 był głównym dyrygentem Frankfurckiej Orkiestry Symfonicznej, z którą prowadził różne produkcje radiowe i telewizyjne w Hessischer Rundfunk. Punktem kulminacyjnym tej współpracy był prowadzony przez niego koncert zorganizowany w Filharmonii Berlińskiej w 2016 roku. W 2012 roku Ottersbach objął również kierownictwo artystyczne Opery Schloss Laubach. W tym charakterze w lipcu 2012 roku poprowadził próbę i wykonanie Entführung aus dem Serail Wolfganga Amadeusza Mozarta. W grudniu 2017 roku Uniwersytet Muzyczny w Karlsruhe powołał go na stanowisko wykładowcy dyrygentury orkiestrowej, a w 2019 roku na stanowisko dyrygenta orkiestry studentów edukacji muzycznej.
- Sophie Haun pierwsze lekcje gry na flecie otrzymała w wieku siedmiu lat w Kreismusikschule Gütersloh. W szkole średniej była studentką Akademii Młodzieżowej Musikhochschule Münster. Jest laureatką pierwszej nagrody w krajowym konkursie "Jugend musiziert" i byłą członkinią Landesjugendorchester NRW oraz innych regionalnych orkiestr młodzieżowych. Trasy koncertowe i międzynarodowe kursy mistrzowskie zaprowadziły ją do Włoch i Belgii. Od 2019 roku studiuje medycynę na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Giessen. Jest również doktorantką w Klinice Reumatologii i Immunologii Klinicznej w Klinice Kerckhoff w Bad Nauheim.
- Michel Weiss swoją edukację muzyczną rozpoczął na flecie prostym, by kilka lat później podjąć naukę gry na flecie i fortepianie. W okresie poprzedzającym maturę Michel Weiss był aktywny jako kierownik muzyczny klasycznych koncertów kameralnych, szkolnych produkcji muzycznych i projektów orkiestrowych. Do dziś regularnie występuje na wieczorach koncertowych jako członek różnych formacji kameralnych oraz tworzy muzyczno-filozoficzny spektakl teatralny "Sztuka jest inna", którego premiera miała miejsce w 2015 roku. Na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Giessen studiował matematykę, filozofię i informatykę.
Materiał: Uniwersytet Justusa Liebiga w Giessen
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR