8 Kongres Młodych Matematyków Polskich

Miejsce konferencji: Stefana Banacha 22, 90-238 Łódź

O kongresie

Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki ŁódzkiejWydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego oraz Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk, przy współudziale Kolegium Dziekanów i Dyrektorów jednostek posiadających uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk matematycznych, organizują 8 Kongres Młodych Matematyków Polskich. Kongres odbędzie się w Łodzi w dniach 22-25 września 2022.

Pragniemy, by wzięli w nim udział najzdolniejsi, zainteresowani matematyką uczniowie liceów i techników z całej Polski. Podczas Kongresu będą oni mieli okazję zetknąć się z wybitnymi matematykami, usłyszeć specjalnie dla nich przygotowane znakomite wykłady, a niektórzy z nich będą meli okazję do wygłoszenia własnego referatu.

Dotychczasowe kongresy (Warszawa 2004Poznań 2008Kraków 2010Gdańsk 2012Zielona Góra 2014Warszawa 2016 oraz Lublin 2018) odniosły wielki sukces.

We wrześniu 2021 roku, z powodu obostrzeń związanych z pandemią zorganizowany został MINIKONGRES, który w całości odbył się w formie online w dniu 24 września 2021 roku, w godzinach 9:00-14:00 na platformie Click-Meeting. Na Minikongres zarejestrowało się łącznie 295 uczniów (116 z woj. dolnośląskiego, 19 kujawsko-pomorskiego, 9 lubelskiego, 2 lubuskiego, 76 łódzkiego, 6 małopolskiego, 1 mazowieckiego, 3 podkarpackiego, 2 podlaskiego, 8 pomorskiego, 38 śląskiego, 1 świętokrzyskiego, 2 warmińsko-mazurskiego, 6 wielkopolskiego, 6 zachodniopomorskiego). W samym wydarzeniu udział wzięło łącznie 272 uczestników (przy czym w niektórych przypadkach uczestnikiem była cała klasa). W ramach Monikongresu odbyły się 4 wykłady: 

  • "Turystyka górska i matematyka: twierdzenie o górskiej przełęczy", prof. dr hab. Wojciech Kryszewski (Politechnika Łódzka)
  • "Dzielenie z resztą i ułamki okresowe", prof. dr hab. Władysław Wilczyński (Uniwersytet Łódzki)
  • "Ubezpieczenia a dyskryminacja", prof. dr hab. Lesław Gajek (Politechnika Łódzka)
  • Geometria dźwięku", dr hab. Antoni Pierzchalski (Uniwersytet Łódzki)

Po każdym z wykładów była możliwość zadawania pytań na czacie spotkania. Na zakończenie spotkania zorganizowany został także konkurs z pytaniami dotyczącymi wykładów, w którym nagrody dla zwycięzców zostały ufundowane przez Klaster ICT Polska Centralna (przedstawiciele Klastra mieli też możliwość zaprezentowania Łodzi jako ośrodka branży IT).

Strona Kongresu

Miejsce konferencji: Stefana Banacha 22, 90-238 Łódź

"monthViewContentUid" constant not set