Informacje ogólne
Zapraszamy absolwentów studiów licencjackich, inżynierskich oraz magisterskich pragnących pogłębić swoją wiedzę, podnieść umiejętności i rozwinąć kompetencje.
Program studiów obejmuje cztery lub trzy semestry zajęć dydaktycznych. O przyjęcie na studia 4-semestralne mogą ubiegać się absolwenci studiów licencjackich, natomiast o przyjęcie na studia 3-semestralne mogą ubiegać się absolwenci studiów inżynierskich (w zakresie geografii, gospodarki przestrzennej, planowania przestrzennego, urbanistyki, geoinformacji, geomonitoringu, turystyki, ochrony środowiska, zarządzania miastem lub regionem, rewitalizacji, zarządzania publicznego, inwestycji i nieruchomości oraz innych kierunków społeczno-ekonomicznych o pokrewnych programach).
Mocne strony
- elastyczna organizacja nauczania,
- interdyscyplinarna wiedza i umiejętności,
- rozwój zainteresowań naukowych i zawodowych m.in. w ramach studenckiego koła naukowego i we współpracy z pracownikami naukowymi,
- nowoczesne oprogramowanie komputerowe,
- w czasie studiów otrzymasz do użytku domowego oprogramowanie wykorzystywane w gospodarce przestrzennej, m.in. z rodziny GIS i CAD,
- szeroki rynek pracy w instytucjach administracji publicznej, biurach planistycznych, pracowniach urbanistycznych, agencjach nieruchomości.
Perspektywy zawodowe
Absolwent kierunku 'planowanie i organizacja przestrzeni' posiada wiedzę, umiejętności i kompetencje pozwalające podjąć pracę m.in. w:
- pracowniach planistycznych i urbanistycznych,
- instytucjach samorządowych,
- administracji szczebla centralnego,
- działalności związanej z zarządzaniem nieruchomościami,
- agencjach rozwoju, konsultingowych i doradczych w zakresie gospodarki gruntami,
- placówkach naukowo-badawczych.
Innowacyjna organizacja zajęć
Organizacja zajęć na kierunku 'planowanie i organizacja przestrzeni' oparta jest na modułowym modelu studiowania. Jedynie pierwszy semestr studiów składa się z przedmiotów obowiązkowych. Od drugiego semestru na program zajęć składają się wybierane samodzielnie moduły oraz pojedyncze przedmioty. Dobór modułów pozwala ukończyć specjalności: 'organizacja przestrzeni lokalnej i regionalnej' lub 'zagospodarowanie i zrównoważony rozwój miasta'. Wśród modułów do wyboru znajdują się:
- analiza i wizualizacja danych przestrzennych,
- przestrzeń ekologiczna i zrównoważony rozwój,
- planowanie i zarządzanie przestrzenią lokalną i regionalną,
- zarządzanie i marketing terytorialny,
- rynki nieruchomości i gospodarka komunalna,
- kształtowanie przestrzeni na obszarach wiejskich,
- przestrzeń społeczna współczesnych miast,
- rewitalizacja przestrzeni miejskiej i kształtowanie przestrzeni publicznej,
- miasto inteligentne: społeczeństwo, przestrzeń i technologie.
Profil absolwenta
Celem studiów jest przygotowanie specjalistów z zakresu planowania i organizacji przestrzeni, działalności społecznej i gospodarczej, posiadających m.in.:
- interdyscyplinarną wiedzę na temat uwarunkowań i mechanizmów procesów społecznych i gospodarczych zachodzących w przestrzeni,
- umiejętności organizacji przestrzeni zgodnie ze społecznymi potrzebami, zasadami ładu przestrzennego oraz wymogami ochrony środowiska,
- wiedzę, umiejętności i kompetencje umożliwiające uczestnictwo w procesie planowania i projektowania przestrzeni, formułowanie zasad polityki przestrzennej i środowiskowej, konstruowanie programów oraz strategii rozwoju.