Tak to się wszystko zaczęło
Idea Łódzkich Wykładów z Poetyki narodziła się w marcu 2018 roku. Właśnie wtedy w murach gmachu Wydziału Filologicznego gościliśmy Olgę Tokarczuk. Późniejsza laureatka literackiej Nagrody Nobla wygłosiła na UŁ trzy wykłady, których zapis znalazł się w „Czułym narratorze” – pierwszej książce prozaiczki wydanej po otrzymaniu prestiżowego wyróżnienia od Akademii Szwedzkiej.
Powrót po pandemii
W kontynuacji cyklu przeszkodził COVID-19 i wprowadzone w całym kraju obostrzenia. Łódzkie Wykłady z Poetyki zawitały ponownie do budynku Filologa dopiero po pandemicznej przerwie w kwietniu 2022 roku. Tym razem zainteresowani mieli okazję wysłuchać wystąpień Andrzeja Stasiuka i Moniki Sznajderman. Prelegenci podczas trzech kolejnych spotkań poruszali m.in. kwestie pamięci w odniesieniu do własnego życia i twórczości.
Wykłady mistrza reportażu
Ubiegłorocznym gościem cyklu był z kolei Mariusz Szczygieł, w przeszłości laureat Nagrody Literackiej Nike (2019) oraz zwycięzca nagrody Grand Press (2013). Wykłady naszego gościa skupiały się wokół sztuki pisania reportażu. Mariusz Szczygieł opowiadał też o różnicach między Polakami a Czechami, nawiązując do swojej twórczości i nagradzanych książek, w których opisywał naszych południowych sąsiadów.
Łódzkie Wykłady z Poetyki 2024: Joanna Bator na UŁ
Tegoroczną prelegentką będzie Joanna Bator, jedna z najbardziej cenionych polskich pisarek. Jej teksty, takie jak m.in. „Piaskowa Góra”, „Gorzko, gorzko” czy „Ucieczka niedźwiedzicy” wpisują się w nurt literatury zaangażowanej.
Artystka ceniona jest za plastyczny, wielowymiarowy język wypowiedzi, którymi ujmuje trudne do zwerbalizowania sensy. Została uhonorowana: Nagrodą Literacką „Nike” (2013), Nagrodą Wydawców i Nagrodą im. Beaty Pawlak (2005), Nagrodą Literacką Hermana Hessego (2018). Odznaczono ją ponadto Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2015). Utwory Joanny Bator od lat tłumaczone są na języki obce, stają się też materiałem badawczym dla teoretyków - nie tylko literatury.
Podczas trzech spotkań na Wydziale Filologicznym UŁ pisarka będzie mówić o procesie twórczym. Jej „autobiograficzne studium przypadku egzystencjalno-literackiego” zostało podzielone tematycznie (według przypisanych dat):
- 14 marca: Strona wyobraźni
- 11 kwietnia: Strona współczucia i buntu
- 23 maja: Strona troski
Każde spotkanie będzie miało charakter otwarty - zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Przyjęta formuła zakłada 45-minutowe wystąpienia artystki, po których nastąpią 30-minutowe dyskusje z moderatorkami, ale też zgromadzoną publicznością (będzie możliwość zadawania pytań). W role prowadzących wcielą się kolejno: Marta Zdanowska z Domu Literatury w Łodzi oraz dr Izabella Adamczewska-Baranowska i dr Angelika Siniarska-Tuszyńska.
Wszystkie wykłady rozpoczną się o godzinie 17:00 w auli A1 Wydziału Filologicznego UŁ.