Za nami konferencja „Kultura książki i informacji”

2 lutego 2024 r. w auli A5 Wydziału Filologicznego UŁ odbyła się II Ogólnopolska konferencja naukowa „Kultura książki i informacji”, zorganizowana przez Katedrę Informatologii i Bibliologii UŁ we współpracy z Sekcją Kultury Książki i Informacji Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej.

Wydarzenie odbywało się w formie hybrydowej
Prof. Mariola Antczak w trakcie konferencji
Uczestnicy konferencji

Głównym celem konferencji była prezentacja najnowszych wyników badań z zakresu kultury książki i informacji ze szczególnym naciskiem na obszar przestrzeni medialnej. Organizatorom zależało również na integracji środowiska oraz na stworzeniu warunków do podjęcia dyskusji nad problematyką poruszaną podczas konferencji.

W obradach wzięło udział 65 uczestników, w tym 23 badaczy reprezentujących 8 ośrodków naukowych. W konferencji uczestniczyli nie tylko naukowcy, ale również bibliotekarze i pracownicy centrów doskonalenia nauczycieli (30 osób), przedstawiciele szkół podstawowych i średnich, oraz wydawnictw. W organizację i uczestnictwo w Konferencji byli również zaangażowani studenci II roku kierunku informacja w środowisku cyfrowym. Uczestnicy pochodzili z całej Polski.

Grafika przedstawiająca statystyki nt. uczestników konferencji

Podczas konferencji wygłoszono 14 referatów w 3 sekcjach. Referenci reprezentowali 7 polskich ośrodków badawczych.

Wykres statystyczny nt. prelegentów

W trakcie konferencji zorganizowano również warsztaty pt. Narzędzia cyfrowe w pracy bibliotekarza-administratora serwisów społecznościowych, prowadzone przez dr Monikę Wachowicz z Katedry Informatologii i Bibliologii UŁ.

Warszttay prowadzone przez dr Monikę Wachowicz

Konferencja spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem ze strony środowiska, o czym świadczyć mogą opinie wystawione przez jej uczestników:

Bardzo dziękuję za możliwość udziału w konferencji „Kultura książki i informacji”. Serdecznie gratuluję organizacji. Wszystkie referaty były bardzo wartościowe i interesujące. W związku z tym, iż mało jest tego typu przedsięwzięć dla bibliotekarzy, bardzo proszę o informację o kolejnej edycji konferencji „Kultura książki i informacji”.

Konferencja była świetnie zorganizowana. Tematy poruszane podczas niej bardzo przydatne w kontekście współcześnie prowadzonych badań w obszarze kultury książki i informacji oraz w życiu zawodowym bibliotekarzy. Wiedza przydatna również dla rodziców nastolatków i we własnym rozwoju kultury czytelniczej i informacyjnej.

Wykład na temat preferencji pokolenia Z był inspiracją do zajęć z młodzieżą szkolną.

Tematy wystąpień były bardzo interesujące. Prelegenci w ciekawy sposób przedstawili prezentowaną tematykę. Udział w konferencji pozwolił mi na poszerzenie swojej wiedzy z zakresu działalności bibliotecznej i wykorzystanie jej w praktyce (m. in. polityki gromadzenia zbiorów). Uważam, iż połączenie formy zdalnej ze stacjonarną jest bardzo dobrym rozwiązaniem.


Tekst: prof. Mariola Antczak (Katedra Informatologii i Bibliologii UŁ)