Profesor Timothy Oke należy do grona najbardziej znanych w świecie klimatologów. Prace naukowe Profesora wyznaczają dziś światowe standardy w dziedzinie klimatologii i są najpowszechniej cytowanymi publikacjami z zakresu klimatologii urbanistycznej. Profesor Timothy Oke urodził się 22 listopada 1941 roku w Kingsbridge w hrabstwie Devon w Anglii. Po ukończeniu studiów I stopnia w Uniwersytecie w Bristolu wyjechał na dalsze studia do Kanady, gdzie uzyskał w roku 1964 stopień Master of Science, a w roku 1967 stopień doktora (PhD) na McMaster University. Od roku 1967 po uzyskaniu stopnia naukowego został zatrudniony jako assistant professor w uniwersytecie McGill w Montrealu a od 1 lipca 1970 objął analogiczne stanowisko w Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver.
Od roku 1978 jest profesorem w katedrze Geografii tegoż Uniwersytetu przechodząc szybko wszystkie szczeble kariery naukowej. W latach 1991 - 1996 był kierownikiem tej Katedry. Głównym obszarem zainteresowań naukowych prof. T. Oke'a jest klimatologia w szerokim kontekście geografii fizycznej i meteorologii stosowanej. Szczególną rolę w jego badaniach odgrywają zjawiska w warstwie granicznej w skali lokalnej i mikroklimatycznej na obszarach zurbanizowanych. Inicjator i propagator badań bilansu cieplnego i radiacyjnego obszarów miejskich, w tym także badań eksperymentalnych z zastosowaniem najnowocześniejszych przyrządów pomiarowych i metod badawczych. Jednym ze światowych liderów badań fizycznych podstaw indywidualności klimatu miejskiego, a szczególną uwagę przywiązywał do badania energetycznych podstaw miejskiej wyspy ciepła, właściwości cieplnych podłoża atmosfery, modelowania numerycznego fizycznych procesów wymiany energii w warstwie granicznej i roli obiegu wilgoci w kształtowaniu osobowości klimatu miejskiego. Wraz z rozwojem instrumentów pomiarowych prof. T. Oke wprowadzał do pomiarów anemometry soniczne, higrometry kryptonowe, analizatory gazowe, scyntylometry, kamery termowizyjne itp. Jest autorem powszechnie dziś używanego podziału struktury warstwy granicznej nad miastem. Profesor Timothy Oke jest autorem lub współautorem 4 książek, przy czym książka „Boundary Layer Climates” (2 wydania) jest jednym z najbardziej znanych i cytowanych podręczników na świecie. Jest również autorem 6 obszernych monografii, wydawanych głównie pod auspicjami Światowej Organizacji Meteorologicznej, autorem lub współautorem 14 rozdziałów w książkach i przewodnikach metodycznych. Światową sławę przyniosły jednak profesorowi Oke publikacje prac naukowych w renomowanych czasopismach o zasięgu międzynarodowym. Jest autorem i współautorem 86 oryginalnych prac, z których wiele stanowiło w ciągu ostatnich trzydziestu lat drogowskazy, wyznaczające kierunek światowych badań w zakresie klimatologii miejskiej.
Powszechna dziś na świecie znajomość wyników badań prof. T. Oke'a jest również możliwa dzięki aktywnemu udziałowi w międzynarodowych konferencjach naukowych. W materiałach różnych konferencji zostało opublikowanych 67 tekstów referatów, z których większość to wyniki badań realizowanych w ramach szeroko zakrojonych programów badawczych, w większości międzynarodowych.
Prof. T. Oke wypromował 12 doktorów, z których większość jest już dziś profesorami w znakomitych uczelniach amerykańskich, azjatyckich i australijskich. Do największych osiągnięć organizacyjnych profesora Oke należy niewątpliwie powołanie do życia w roku 2000 International Association for Urban Climate. Był pierwszym prezydentem tej Organizacji, nadał jej kształt organizacyjny i wyznaczył cele działalności. Nadanie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego Profesorowi Timothy Oke jest godnym uhonorowaniem wybitnego w skali światowej dorobku naukowego tego wielkiego uczonego.