Profesor Robert S. Kaplan jest jednym z najbardziej uznanych współcześnie autorytetów naukowych w dziedzinie nauk o zarządzaniu. Wspólnie z Dawidem P. Nortonem opracowali w latach dziewięćdziesiątych XX w. innowacyjny system zarządzania, który służy do przekładania strategii rozwoju organizacji na język jej celów operacyjnych. Podstawą systemu jest Zrównoważona (Strategiczna) Karta Wyników (Balanced Scorecard, BSC) służąca do mierzenia i implementacji strategii w czterech perspektywach. Koncepcja Strategicznej Karty Wyników prof. R.S. Kaplana i D.P. Nortona, jak również jej rozwinięcie w kreowaniu i stosowaniu map strategii, jest koncepcją interdyscyplinarną. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie i przynosi znaczny wzrost efektywności, zarówno w przedsiębiorstwach produkcyjnych, firmach usług finansowych, jak i w organizacjach sektora publicznego. Profesor Kaplan jest także współtwórcą rachunku kosztów działań, który został następnie rozwinięty w system zarządzania kosztami w przedsiębiorstwach wielu krajów.
Badania naukowe łączy on ściśle z nauczaniem i działalnością doradczą, w szczególności dotyczącą projektowania i stosowania systemów kompleksowego zarządzania, działając w ramach BSC Collaborative A. Palladium Company. Studia pierwszego i drugiego stopnia ukończył w Massachusetts Institute of Technology (Electrical Engineering), a doktorat z badań operacyjnych uzyskał w Cornell University w roku 1965. Jest profesorem w Harvard Business School (od 1983 r. Marwin Bower Professor of Leadership Development i od roku 2005 Baker Foundation Professor). Wcześniej przez 16 lat był profesorem w Business School w Carnegie - Mellon University, gdzie pełnił także funkcję dziekana (1977-1983). Tytuł doktora honoris causa nadał R.S. Kaplanowi Uniwersytet w Stuttgarcie w 1994 r. Ma znaczne zasługi na polu edukacyjnym, w szczególności dla studiów MBA. Wchodził w skład konsorcjów profesorskich do nadawania stopnia doktora w kilku uczelniach w czterech stanach USA i kierował licznymi projektami badawczymi. Od wielu lat prowadzi seminaria dla liderów biznesu, a także zarządzających organizacjami sektora publicznego w Ameryce, Europie, Azji i Południowej Afryce. Jest konsultantem w projektowaniu systemów zarządzania kosztami i wynikami w warunkach zastosowania rachunku kosztów działań. Przewodniczy Komitetowi „Practice Leadership, the Palladium Group BSC Collaborative".
Jest autorem lub współautorem 12 książek i 120 artykułów, w tym 15 opublikowanych w Harvard Business Review. Jego książki pisane razem z D.P. Nortonem zdobyły wysokie nagrody i wyróżnienia wielu organizacji naukowych i biznesowych. Strategy Maps została uznana za jedną z dziesięciu najlepszych książek z dziedziny biznesu w 2004 r. przez Strategy&Business i Amazon.com. Strategy-Focused Organization była uznana za najlepszą książkę międzynarodowego biznesu w roku 2000 przez Cap Gemini Ernst&Young, natomiast The Balanced Scorecard: Translating Strategy into Action otrzymała Wildman Medal Award od Amerykańskiego Stowarzyszenia Rachunkowości - za jej wpływ na praktykę zarządzania przedsiębiorstwami. Praca ta została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków, co świadczy o jej uniwersalnym oddziaływaniu i zastosowaniu.
Profesor Kaplan pełnił i nadal pełni wiele funkcji zawodowych i publicznych w Radach Dyrektorów Nadzorczych/Powierniczych, (obecnie w KFx i Acom Systems). Od roku 1974 pełnił również wiele funkcji w Amerykańskim Stowarzyszeniu Rachunkowości (American Accounting Association), gdzie w latach 1985-87 był jego wiceprezesem. Za olbrzymi wkład do rozwoju nauki i praktyki rachunkowości zarządczej, R.S. Kaplanowi przyznano wiele nagród i wyróżnień, w tym nagrodę American Accounting Association. W roku 2004 otrzymał Telecom Italia "Prize for Leadership in Business and Economics Thinking". Financial Times zaliczył Kaplana do 25 najważniejszych uczonych w dziedzinie biznesu (Top Business Thinkers). McKinsey Award uzyskał za wyróżniający się artykuł opublikowany w HBR (1984). Za zasługi dla rozwoju praktyki rachunkowości i zarządzania otrzymał również nagrody i wyróżnienia instytutów rachunkowości zarządczej - CIMA w Wielkiej Brytanii w roku 1994 i IMA w Stanach Zjednoczonych w 2001 r. Dzięki bezpośrednim kontaktom prof. Alicji Jarugi z prof. Kaplanem, współpracy przy przekładzie książki pt. Strategiczna karta wyników (2001), wprowadzaniu jego case'ów z HBS - udostępnianych Katedrze Rachunkowości od lat siedemdziesiątych, a także konsultacjom udzielanym w czasie seminariów prowadzonych w Polsce, profesor ma znaczny wpływ na nasze badania, przygotowywane doktoraty, a także projekty badawczo-wdrożeniowe, realizowane przez zespół Katedry Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego.
W roku 2004, podczas drugiej wizyty R.S. Kaplana w Polsce w celu poprowadzenia seminarium, na którym prezentował nowe narzędzia systemu pomiaru i komunikowania wyników w postaci „map strategii", zostaliśmy zaproszeni do udziału w badaniach i projektach "Balanced Scorecard Collaborative", kierowanych przez profesora. Jego następne seminarium, które odbyło się w Warszawie w lutym roku 2006 dla kierowniczych gremiów organizacji i instytucji sektora publicznego, odnosiło się również do zarządzania uczelniami wyższymi.