Dieter Schenk (ur. 1937 r. we Frankfurcie nad Menem)
- kryminolog, autor prac historyczno-prawnych, publicysta, pisarz;
- kontynuator jednego z głównych wątków badawczych i naukowych łódzkiej szkoły prawa karnego,  dotyczącego zasad odpowiedzialności karnej za zbrodnie popełnione przez niemieckich najeźdźców w Polsce w czasie II wojny światowej;
- autor wykładów (od 1998 roku) dla studentów UŁ na temat historii narodowego socjalizmu, zasad i realiów ścigania zbrodni nazistowskich w RFN, prowadzący seminaria dla magistrantów i doktorantów WPiA UŁ  z zakresu niemieckiego prawa karnego i kryminologii.

Dieter Schenk ukończył Akademię Kierownictwa Policji, kierował centralą ds. zwalczania narkotyków w Hesji, był dyrektorem kryminalnym w Federalnym Urzędzie Kryminalnym (BKA). W 1989 roku zrezygnował z pracy w BKA z powodu zasadniczej różnicy zdań w kwestiach związanych z ochroną praw człowieka w krajach, których władze były wówczas wspierane przez Republikę Federalną. Następnie poświęcił się studiom historycznym i prawnym.

Dieter Schenk wniósł swymi publikacjami wybitny wkład do kształtowania się dobra prawnego, jakim współcześnie staje się pamięć zbiorowa społeczeństw niemieckiego i polskiego. Wszystkie opracowania Dietera Schenka oparte są na obszernym materiale dowodowym pochodzącym z archiwów niemieckich i polskich.

Szczególne znaczenie ma opublikowana w 1995 roku książka Dietera Schenka „Poczta Polska w Gdańsku: dzieje pewnego niemieckiego zabójstwa sądowego”. Perfekcyjna argumentacja historyczna i jurystyczna zawarta w tej pracy, doprowadziła do prawomocnego orzeczenia sądów niemieckich, iż procesy Obrońców Poczty Polskiej były zbrodnią sądową i pogwałceniem IV Konwencji Genewskiej. 

Podstawowym założeniem badawczym przyjętym  przez Dietera Schenka jest to, że pamięć o totalitarnej ideologii i ukazywanie jej skutków, umożliwiają rozpoznanie zagrożeń powstających współcześnie i zrozumienie wyzwań przyszłości. 

Dieter Schenk ujawnił niemieckiej opinii publicznej nieznane fakty zbrodni na Polakach i na Żydach, m. in. w pracy „Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holocaust w Galicji Wschodniej”. 

Upowszechnił w Niemczech wyniki działalności śledczej łódzkiej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, której przewodniczył profesor Jan Waszczyński, kontynuujący dzieło profesora Mieczysława Siewierskiego.

Dieter Schenk wykłady honorowo wygłaszane w Uniwersytecie Łódzkim, traktuje jako swoje powołanie i wkład do kształcenia polskich studentów. Wykłady te umożliwiają sprawiedliwy rozrachunek z przeszłością, która podzieliła oba narody.

Za badania nad zbrodniami hitleryzmu w Polsce oraz za pracę na rzecz porozumienia polsko-niemieckiego został odznaczony w 2000 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP. Honorowy obywatel miasta Gdańska (2002). Laureat Nagrody Fritza Bauera (2003). Laureat Nagrody Instytutu Pamięci Narodowej - Kustosz Pamięci Narodowej (2012).
Książka Dietera Schenka Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej została wyróżniona w kategorii „Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku” nagrodą jury w Konkursie Książka Historyczna Roku.


Opracowanie: Prof. Witold Kulesza, Wydział Prawa i Administracji UŁ