Oferta naszej Pracowni została wzbogacona o supernowoczesny system typu Microhub, który pozwala na uzyskanie bardzo czystych i dokładnych obrazów
– mówi dr Sylwia Michlewska, Kierownik Pracowni Obrazowania Mikroskopowego i Specjalistycznych Technik Biologicznych Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska.
Zdjęcie przekroju jelita grubego myszy
System jest wyposażony w moduł Thunder o bardzo wysokiej rozdzielczości. Urządzenie to pozwala na obserwowanie obiektów większych niż pojedyncze pole widzenia obiektywu w rozdzielczości konfokalnej, co umożliwia szczegółową wizualizację badanych próbek w osiach XYZ i ich rekonstrukcję do obrazów 3D. Nowy sprzęt pozwala też na robienie filmów, co jest nie bez znaczenia podczas interpretacji wyników badań i ich prezentowania na konferencjach, a także w czasopismach naukowych.
Mikroskop jest w pełni zautomatyzowany. Urządzenie automatycznie dostosowuje ostrość obrazu, a obsługa odbywa się poprzez intuicyjne oprogramowanie. To znacznie usprawnia uzyskanie wyników
– dodaje dr Michlewska.
Zdjęcie komórek adherentnych VERO
Do czego można wykorzystać nowy sprzęt?
Automatyczne skanowanie preparatów, szybkie działanie i intuicyjna obsługa, pozwalają na wykonanie tym systemem dużej liczby badań przesiewowych, co jest niezbędne np. do oceny produktów leczniczych. Na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska trwają badania nad modelem naśladującym ludzką skórę czy nad implantami kości. Odrębny temat stanowi zastosowanie nanocząstek w produkcji szczepionek, w terapii nowotworów czy chorób neurodegeneracyjnych. Nowy sprzęt bardzo się przyda do kontynuacji tych niezwykle ważnych badań, a to tylko niewielka część zastosowań do których może być wykorzystywany.
System Leica MICA WideField charakteryzuje się wszechstronnością zastosowań. Pozwala nie tylko na wizualizację komórek, ale także na szybkie obrazowanie dużych fragmentów tkanek. Sprzęt został zakupiony pod koniec roku dzięki inicjatywie Dziekana Wydziału, prof. dr. hab. Andrzeja Kruka i wsparciu Rektora UŁ, prof. dr. hab. Elżbiety Żądzińskiej.
Zdjęcie przekroju zarodka myszy
Dzięki nowemu systemowi, mikroskopy konfokalne dotychczas używane w naszej Pracowni będą mogły „odetchnąć” – mówi dr Michlewska. Sprzęt dotarł do nas przed kilkoma tygodniami i na razie jesteśmy w trakcie szkoleń, ale już teraz zachęcamy naukowców do uwzględnienia go w swoich projektach badawczych. Co ważne, z mikroskopu będą mogły korzystać również osoby z innych jednostek współpracujących z naukowcami Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska. Jesteśmy otwarci na współpracę z firmami zewnętrznymi – dodaje dr Michlewska. Liczymy, że z naszej oferty skorzystają również inne placówki naukowe.
Doktor Sylwia Michlewska
Materiały: Pracownia Obrazowania Mikroskopowego i Specjalistycznych Technik Biologicznych i Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
Tekst: Justyna Kowalewska (3PR)
Zdjęcia wykonane przy pomocy systemu Leica MICA WideField i udostępnione dzięki uprzejmości firmy KAWA.SKA,wyłącznego dystrybutora firmy Leica w Polsce.