Naukowcy UŁ, policjanci, przedstawiciele miasta i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zapraszają na uroczyste rozpoczęcie projektu Otwarta Łódź.
Będziemy pomagać obcokrajowcom obecnym na łódzkim rynku pracy lepiej integrować się z otoczeniem. Z drugiej strony będzie to również wsparcie dla urzędników i funkcjonariuszy, którzy najczęściej pomagają cudzoziemcom w problemach i sprawach administracyjnych. Zapraszamy 6 listopada, na godzinę 12:00, na Wydział Filologiczny UŁ (ul. Pomorska 171/173) – Aula A5 (II piętro).
Projekt wpisuje się w Wojewódzką Strategię w Zakresie Pomocy Społecznej 2020 zorientowaną na podniesienie stopnia integracji obcokrajowców zamieszkujących w woj. łódzkim. Koordynatorem projektu jest dr Monika Kopytowska z Wydziału Filologicznego UŁ.
Działania w ramach projektu:
– Opracowanie i przeprowadzenie cyklu szkoleń skierowanych do cudzoziemców – pracowników firm (zadanie 1); zaowocuje pogłębieniem wiedzy i zwiększeniem kompetencji w zakresie bezpieczeństwa, podstawowych regulacji prawnych, spraw urzędowych, a także czynników kulturowych oraz języka polskiego (w wymiarze podstawowym i średniozaawansowanym), co zdecydowanie polepszy funkcjonowanie tejże grupy zarówno na rynku pracy, jak i w środowisku społecznym.
– Opracowanie i realizacja szkoleń dla pracowników instytucji publicznych będących „linią pierwszego kontaktu” tj. funkcjonariuszy policji, straży miejskiej i urzędników umożliwi tymże grupom skuteczniejszą komunikację z cudzoziemcami poprzez rozwój umiejętności językowych oraz kompetencji międzykulturowych (zadanie 2).
– Spotkania studyjne mające charakter otwarty, pozwolą z jednej strony na pogłębienie wiedzy zdobytej w zadaniach 1 i 2, a z drugiej na stworzenie przestrzeni do interakcji, a tym samym wymiany wiedzy i doświadczeń między wszystkimi uczestnikami projektu, w tym również środowiskiem akademickim i lokalną społecznością (zadanie 3).
Tekst: Centrum Promocji UŁ
Foto: Maciej Andrzejewski